Susamın geleneksel yöntem, yarı mekanizasyon sistemler ve biçerdöverle hasat olanakları
- Tez No: 45985
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN YALDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
5. ÖZET Türkiye'de susam üretimi yoğun olarak Akdeniz, Ege ve Trakya bölgelerinde yapılmaktadır. Bu bölgelerde susam genellikle ikinci ürün olarak ekilmektedir. Tropik bir bitki türü olduğundan, susamın yetişme devresi yaz aylarında olmakta, Eylül ayının ikinci yarısından sonra olgunlaşma durumu göz önüne alınarak hasat edilmektedir. Ülkemizde susam hasadında makina kullanılmamaktadır. Geleneksel yöntemle, bir başka deyişle el ile susamın hasat ve harmanı yapılmaktadır. Bitki hasat olgunluğuna erişdikten sonra, kökünden el ile sökülüp demetler şeklinde bağlanmakta ve demetler baskıya konmaktadır. Hasat sırasında olgunlaşmayan susamlar baskıda olgunlaşdıktan sonra, kurutmak amacıyla demetler çardak şeklinde yukarıya dikilmektedir. Burada yeterince kuruyan bitki, demetlerin silkelenmesi yöntemiyle daneler ayrılıp temizlenmektedir. Bu çalışmada susamın geleneksel yöntemle hasadının yanında, makina kullanım olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla kanatlı orak makinası, çayır biçme roakinası ve biçerdöver kullanılmıştır. Birinci yönteme göre; susam el ile hasat ve harman edilmiştir. Bir dekarlık alandaki susamın, sökümden başlayarak temiz dane haline gelinceye kadar yapılan işlemler için harcanan iş gücü ve bu iş gücünün maliyeti hesaplanmıştır. ikinci yöntemde; susamın hasadı kanatlı orak makinası ve çayır biçme makinası kullanılarak yapılmıştır. Bu makinalarla hasattan sonraki bütün işlemler, el ile hasat ve harman yönteminde olduğu gibi uygulanmıştır. Makina maliyetleri olarak kiralama bedelleri dikkate alınmış, buna el ile yapılan işlemlerdeki iş gücü bedeli eklenerek bu yöntemin toplam maliyeti bulunmuştur. 43Son yöntem olarak tam mekan Lzasyona geçilmiş, bir başka deyişle susamın hasat ve harmanında biçerdöver kullanılmıştır. Biçerdöver kiralama bedeli makina maliyeti olarak gözönünde bulundurulmuştur. Bu metodla hasatta, en yüksek verimde ve en temiz danenin alındığı biçerdöver çalışma parametreleri kaydedilmiştir. El ile hasat yönteminde; bir dekarlık alandaki susamın hasat ve harman edilebilmesi için 28.6 h/da.işçilik iş gücü harcanmıştır. 1994 yılı Eylül ayı fiyatlarına göre bir günlük iş gücü maliyeti 150.000 TL/gün alındığında, bu yöntemin toplam maliyeti 536.250 TL/da olmuştur. İkinci yöntemde kanatlı orak makinası ve çayır biçme makinalarının kiralama bedelleri 1994 yılı Eylül ayı fiyatlarına göre 150.000 TL/da alınmıştır. Bu yöntemde elle yapılan işlemlerde iş gücü zamanı kanatlı orak makinasında 18.3 h/da.işçi, çayır biçme makinasında 18 h/da.işçi olarak belirlenmiştir. Makina kiralama bedelleri ve işçilik giderleri hesaba katıldığında toplam maliyet; kanatlı orak makinasında 493.125 TL/da, çayır biçme makinasında 487.500 TL/da olarak gerçekleşmiştir. Üçüncü yöntemde biçerdöverle farklı zamanlarda iki ayrı deneme yapılmıştır. Bu denemeler sonucunda en yüksek verim ve en temiz danenin alındığı biçerdöver çalışma parametreleri aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir: Dolap devir sayısı: 12 dev/dk, Batör devir sayısı: 940 dev/dk, Batör-kontrbatör aralığı: önde: 8 mm, arkada: 4 mm, Fan devir sayısı:.480 dev/dk, 1994 yılı Eylül ayı fiyatlarına göre 70.000 TL/da 'lık biçerdöver kiralama bedeli bu yöntemin maliyetini oluşturmuştur. 44Her Uç yöntemde hasat ve harman İşleminin çeşitli aşamalarında dane kayıpları meydana gelmiştir. Bu kayıplar her yöntem için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Buna göre; birinci yöntemde sadece harmanlama kaybı olurken, ikinci yöntemde biçilmeden bırakılan bitkilerden dolayı meydana gelen hasat kayıpları ile birlikte harmanlama kayıplarının olduğu gözlenmiştir. Biçerdöverle yapılan denemelerde kayıp türleri çoğalmıştır. Bunlar; hasat öncesi kayıp, tabla kaybı, dövme ve temizleme düzeni kayıplarıdır. Her üç yöntemde meydana gelen kayıp miktarları aşağıdaki şekilde hesaplanmıştır: El ile hasat: 5.2 kg/da, Kanatlı orak makinası ile hasat: 17.6 kg/da, Çayır biçme makinası ile hasat: 15.8 kg/da, Biçerdöverle birinci deneme: 33.6 kg/da, Biçerdöverle ikinci deneme: 27.5 kg/da, Hasat ve harman işleminde denenen her üç yöntemin ekonomik analizleri yapılarak birbirleri ile kıyaslanmışlardır. Yapılan harcamalar ve hasat harman kayıpları çıkarıldıktan sonra, yöntemlerin kar miktarları aşağıdaki şekilde gerçekleşmiştir: El ile hasat ve harman: 2.459.750 TL/da, Kanatlı orak makinasıyla hasat: 1.994.875 TL/da, Çayır biçme makinası ile hasat: 2.104.500 TL/da, Biçerdöverle birinci hasat: 1.7 90.000 TL/da, Biçerdöverle ikinci hasat: 2.034.000 TL/da, Ekonomik analiz sonucunda el ile hasat ve harman yönteminin en uygun yöntem olmakla beraber, biçerdöverle yapılan ikinci denemenin susamda makinalı hasada geçilmesi konusunda ümit verici olduğu ortaya çıkmıştır. 45
Özet (Çeviri)
6- SUMMARY In Turkey sesame is mostly produced in the regions of Mediterranean, Aegean and Thrace. It is sown as second crop in these regions. Since sesame is a tropical crop it is sown in summer and harvested after the second half of September in regard of its maturity. There is no use of machine in sesame harvesting in our country. It is harvested with traditional methods namely by hand. After the maturity period sesame is pick up with its roots and then bunched. Bunches are shaped as heap for some time so that some sesames which are not matured can dry. After being dried in the heap, bunches are threshed by hand shaking. In this study, possibility of use of machine in the sesame harvesting besides traditional method was investigated. For this aim swath mower, grass cutting machine and combine harvester were used. According to first method, sesame was harvested and threshed by hand. Processing time and cost were calculated to harvest the sesame of a land of thousand square meters. In the second method sesame was harvested by using swath mower and grass cutting machine. The rest of all process were made by hand as it was in the first method after the machine harvesting. The cost of this method consisted of machine costs and labour costs. As last method, full mechanization was applied. In this method a combine harvester was used in sesame harvesting and threshing. Rent of the combine harvester cost regarded as cost of this method. Operating parameters 46of the machine were recorded for the best crop and the cleanest crop. In the first method, the total time spent by the labour to harvest one thousand square meters of sesame production area was 28.6 hours. Daily cost of labour was regarded as 150.000 TL and total cost of this method was 536.000 TL. The renting cost of the machines which were used in the second method were accepted as 150.000 TL for per decare. The time spent to do all work after using swath mower in one thousand square meters of sesame area was 18.3 hours. This figure was 18 hours for the grass cutting machine. Total cost of this method was 493.125 TL for swath mower and 487.500 TL for grass cutting machine. In the third method, two tests were conducted by combine harvester. Combine harvester parameters were as follows for the cleanest crop and the highest crop yield. Reel speed: 12 rev/min, Drum speed: 940 rev/min, Concave setting: Front: 8 mm, Back: 4mm, Cleaning fan speed: 480 rev/min, The renting cost of the machine which was used in third method was 70.000 TL. Grain losses occured for the three testing methods during some stages of harvesting and threshing. These losses were calculated for each of the methods separetely. One type of loss occured for the hand harvesting and two types of losses occured for the second method. First of these losses in the second method was unmowed sesame crops, second one was threshing losses. During combine harvesting, loss varieties increased. These were pro- 47harvesting, skid.losses, drum and cleaning losses. Measured losses were as follows: Hand harvesting loss: 5.2 kg/decare, Swath mower loss: 17.6 kg/decare, Grass cutting machine loss: 15.8 kg/decare, First test of combine harvester: 33.6 kg/decare, Second test of combine harvester: 27.5 kg/decare, At the end of this study, three methods were economically analyzed and compared. Net profits of the methods were found to be as follows: Hand harvesting: 2.459.750 TL/decare, Swath mower: 1.994.875 TL/decare, Grass cuttting machine: 2.104.500 TL/decare, First test of combine: 1.790.000 TL/decare, Second test of combine: 2.034.000 TL/decare, In wiew of this economic analysis, although the most profitable method was hand harvesting, the second test of combine harvesting was found encouraging for the use of machine in the sesame harvesting in future. 48