Pimpla turionella L.'nın açlık, beslenme, parazitleme ve yaşlılık durumlarında glikojen seviyesindeki değişmeler
- Tez No: 45991
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLA YANIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZ PIMPLA TURIONELLAE L. (HYMENOPTERA; ICHNEUMONIDAEWIN AÇLIK, BESLENME, PARAZİTLEME VE YAŞLILIK DURUMLARINDA GLİKOJEN SEVİYESİNDEKİ DE?İŞMELER Deniz AKMAN Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: DoçDr.Atila Yanıkoğlu Şubat 1995, 23 Sayfa Bu çalışmada, biyolojik mücadele ajanı bir böcek olan Pimpla hırionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae)'nm ergin dişilerinde açlık, beslenme, yaşlılık ve parazitlemenin glikojen seviyelerine etkileri araştırıldı. Böceklerde önemli bir enerji deposu olan glikojenin P.hırionellae'mn dişilerinde % 30'luk bal ile beslenmeye bağlı olarak arttığı, açlık, yaşlanma ve parazitleme durumlarında ise azaldığı saptandı. Böceğin glikojen seviyesi ile konak puplanna bıraktığı yumurta sayısı arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu belirlendi. ANAHTAR KELİMELER: Pimpla turionellae L" glikojen, açlık, beslenme, parazitleme, yaşlılık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CHANGES IN GLYCOGEN LEVELS OF PIMPLA TURIQNELLAE L. (HYMENOPTERA: ICHNEÜMONİDAE) UNDER STARVATION, WITH FEEDING, PARASITISM AND AGING Deniz AKMAN M.S. in Biology Advisen AssocProtDrAtila YANDCO?LU February 1995, 23 pages The glycogen level as affected by starvation, feeding, aging and parasitism on the mature female individuals of Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) which is a biological control agent has been observed in this study. Glycogen level, which is a major energy source in insects, increased when the females of P.turionellae are fed with 30 % honey, but it decreased with aging, under starvation and with parasitism. There was a positive relationship between the glycogen level of an insect and the number of eggs it laid within the host pupae. KEY WORDS: Pimpla turionellae L. glycogen, starvation, feeding, parasitism, aging. 11