Endoparazitoit Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonıdae) venomunun böcek ve memeli hücrelerinde toksikolojik etkilerinin araştırılması
Investigation of the toxicological effects of endoparasitoid Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) venom on insect and mammalian cells
- Tez No: 537847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ALTUNTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AK CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Parazitoloji, Zooloji, Physiology, Parasitology, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada idiobiont, soliter, pup endoparazitoiti Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera; Ichneumonidae)'nın, venomunun sublethal dozlarının konak böcek Galleria mellonella (L.) (Lepidoptera; Pyralidae) pupları üzerindeki genotoksik ve oksidatif etkileri ile C6 glioblastoma memeli hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkileri belirlendi. P. turionella dişilerinden izole edilen venomunun glioblastoma hücreleri üzerinde sitotoksik etkilerinin olduğu MTT ve Alamar Blue analizleri ile test edildi. Parazitoit venomunun konak puplarına enjeksiyonu ile venomun sublethal dozları ve süreleri tespit edildi. Belirlenen venom doz ve inkübasyon sürelerine göre konak hemolenfinde antioksidan enzim akitivite ve lipit peroksidasyonundaki değişimler analiz edilirken hemositlerdeki genotoksik hasar COMET ve Mikronukleus (MN) analizleri ile belirlendi. Çalışma sonuçlarına göre P. turionellae venomuna maruz kalan G. mellonella puplarında antioksidan enzim aktivitelerinin ve lipit peroksidasyonunun kontrole göre azalma gösterdiği, aynı venom dozlarının konak hemositlerinde ise genomik hasarı arttırdığı tespit edildi. Sonuç olarak bu çalışma endoparazitoit venomunun, hem konak hemde memeli hücrelerinde sitotoksik etkilerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the genotoxic and oxidative effects of sublethal doses of Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera; Ichneumonidae) venom on host insect Galleria mellonella (L.) (Lepidoptera; Pyralidae), and cytotoxic effects of the venom on C6 glioblastoma mammalian cell line were determined. The cytotoxic effects of venom isolated from P. turionella females on glioblastoma cells were determined by MTT and Alamar Blue tests. Sublethal doses and times of venom were determined by injection of parasitoid venom to host pupae. According to the venom doses and incubation times, changes in antioxidant enzyme activities and lipid peroxidation in hemolymph of the host pupae were analyzed and also genotoxic damage in hemocytes of pupae was determined by COMET and Micronucleus (MN) assays. According to the results of the study, the antioxidant enzyme activities and lipid peroxidation of G. mellonella pupae exposed to P. turionellae venom decreased when compared with control and genomic damage in host hemocytes increased at all venom doses. In conclusion, this study shows that endoparasitoid venom has cytotoxic effects on host and mammalian cells.