İndol-3-asetik asitin konak Galleria mellonella L. ve endoparazitoidi Pimpla turionellae L.'nın antioksidan enzimlerine etkileri
Effects of indole-3-acetic acid on the antioxidant enzymes of the host Galleria mellonella L. and its endoparasitoid Pimpla turionellae L.
- Tez No: 540317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İndol-3- Asetik Asitin (IAA3), böcek türlerinin gelişimine, yaşam uzunluğuna etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, IAA3'in farklı dozlarıyla (0-10,000 ppm) ile beslenen konak Galleria mellonella L. (Lepidoptera; Pyralidae) ve endoparazitoiti Pimpla turionellae L. (Hymenoptera; Ichneumonidae) larvalarında antioksidan enzim aktivitelerine ve lipit peroksidasyonuna etkileri incelendi. Süperoksitdismutaz (SOD) aktivitesi, ksantin oksidaz (XOD) kullanılarak belirlendi. Glutatyon-S-Transferaz (GST) aktivitesi, 1-kloro-2,4-dinitrobenzen ve substrat olarak indirgenmiş glutatyon miktarıyla, katalaz (KAT) aktivitesi ise hidrojen peroksit (H2O2) bozunmasına bağlı absorbansta meydana gelen azalma miktarı ölçülerek belirlendi. Lipid peroksidasyonu, Malondialdehit (MDA) ve Tiyobarbitürikasit (TBA) reaksiyonuna göre ölçüldü. Konakta en yüksek SOD aktivitesi kontrol grubu ve düşük doz 50 ppm'de görüldü. P. turionella'da SOD aktivitesi konakta olduğu gibi doz artışına bağlı olarak azalma gösterdi. G. mellonella' da KAT ve GST aktivitelerinin düşük dozlarda arttığı, yüksek dozlarda tekrar azaldığı belirlendi. Parazitoitte konaktan farklı olarak GST aktivitesinde yüksek dozlarda artış görüldü. IAA3 uygulaması G. mellonella ve P. turionella' da lipid peroksidasyonunda değişikliklere neden oldu. Lipit peroksidasyon analizinde kontrol gruplarıyla karşılaştırıldığında doz yükseldikçe her iki canlıda da MDA miktarının arttığı gözlemlendi. Sonuç olarak konak G. mellonella'nın, besin yoluyla IAA3'e maruz kalması, hem konak hem de parazitoid antioksidan savunma sisteminde değişikliğe yol açması bağışıklık sistemini etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that, Indol-3- Asetic Acid (IAA3) has effects on the development and longevity of insect species. We investigated the effects of various doses (0 -10,000 ppm) of IAA3, on antioxidant enzymes activity and lipid peroxidation in Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) and their endoparasitoid Pimpla turionellae (Hymenoptera; Ichneumonidae). Superoxidedismutase (SOD) activity determined with using xanthine oxidase (XOD). The Glutathione-S- Transferase (GST) activity was determined with 1-chloro-2,4-dinitrobenzene and reduced glutathione as substrates. The catalase (CAT) activity was determined by measuring the decrease in absorbance due to hydrogen peroxide (H2O2) decomposition. Lipid peroxidation determined by measuring of malondialdehyde (MDA) and thiobarbituric acid (TBA) reaction. Highest activity of SOD in host were at lower dose 50 ppm and untreated group. Either in P. turionella SOD activity decreased at high doses. CAT and GST activity in G. mellonella were increased at low doses and decreased at high doses of IAA3. Unlike the results of host GST activity in parasitoid increased at high doses. Treatment with IAA3 resulted changes lipid peroxidation of G. mellonella and P. turionella. Lipid peroxidation increased in both species dose dependent comparison to control group. As a result, exposure of the host G. mellonella to IAA3 through food, both in the host and in the parasitoidal antioxidant defense system, has been shown to affect the immune system.