Finansal tablo açıklamalarının hisse senedi değerine etkisi
The effect of financial statement disclosures on share price
  1. Tez No: 459988
  2. Yazar: MİNE OTYAKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, firmaların periyodik dönemlerde yaptıkları 6 aylık ve yıllık finansal tablo açıklamalarının hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisini olay etüdü (event study) yaklaşımı ile incelemektir. Çalışmada kullanılan veriler 2005 ve 2015 yılları arasında Borsa İstanbul BIST100 endeksinde listelenen 37 firmanın verilerini içermektedir. Finansal tablolar 6 aylık ve12 aylık dönemler için elde edilmiştir. Bunun için 6 aylık gelir tablosu verileri ve 12 aylık bilanço açıklamaları verileri kullanılarak birikimli anormal getiriler hesaplanmıştır. KAP (Kamu Aydınlatma Platformu) ve BIST(Borsa İstanbul) tarafından açıklanan finansal tablo verilerinin borsa üzerindeki etkisini incelemeye yönelik çalışmada veriler Olay Etüdü ( Event Study) yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışma sonuçları, finansal tablo açıklamalarının hisse senedi fiyatları üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler; Olay Etüdü,Finansal tablo,anormal getiri
Özet (Çeviri)
Purpose of the study, analyzing the effect of 6 months and 12 months financial statement disclosures that companies make periodically on the stock market by using Event Study Methodology. The data used in the study comprised of the data of 37 companies which is listed on Istanbul Stock Exchange (Borsa Istanbul) BIST 100 Index between 2005 and 2015. Financial statements were obtained for 6 months and 12 months periods. Cumulative abnormal return was calculated viausing the data of income statement for 6 month sand balancesheet disclosures for 12 months. The study which is examining the impact of the data of financial statement that were declared by Public Disclorure Platform (KAP) and BIST (IstanbulStock Exchange) on the stock market, was analyzed with the EventStudyMethodology. Theresults of this study proved that stock prices are affected by the financial statement disclosures. KeyWords;financial statement, abnormal return, event study