Normal ve okra yapraklı iki pamuk genotipinin değişik ekim sıklıklarında karşılaştırılması
- Tez No: 45999
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADIK ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZ NORMAL VE OKRA YAPRAKLI ÎKÎ PAMUK (Bossypium hi r şutum L. ) EENOTÎPÎNÎN DESÎSÎK EKîM SIKLIKLARINDA KARŞILAŞTIRILMASI ÎMDAT KESKİN Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabil im Dalı Aralık 1995» 40 sayfa C-İ51S ile izogenik hattı olan okra pamuk çeşitlerinin agronomik ve li-F özelliklerinin ortaya konması; aynı samanda verim ve kaliteye etkili olan bu özellikler bakımından en uygun sıra üzeri mesafenin saptanması amaçlanan bu. çalışma Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü' nün deneme alanında 3 y i ne 1 eme 1 i ol arak yürütü 1 müst ür. Ar ast ı r mada 75 cm sı r a arası sabit tutulmuş ve sıra üzeri mesafeler 10, 12.5» 17-5 25 ve 50 c m o 1 a r a k ele alı nm ı s 1 1 r. Agronomik özelliklerden koza sayısı, tek kozaya kütlü ag ı r 1 1 g ı, çırçır randımanı, 1 00 tohum ag ı r 1 1 g ı ve dekara verim çeşit bazında; odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı.: k o z a s a y ı s ı * t. e k b i t k i v e r imi, c ı r c ir r a n d ı m a n ı v e de k ara verim ise sıklık bazında istatistik! olarak önemli bulunmuştur» Lif özelliklerinden sadece % 50 span uzunluğu çeşit bazında önemli olmasına ragmen ele alınan diğer lif özelliklerinde hem cesit. hem de sıklık bazında istatistik! olarak herhangi bir farklılık elde edilmemiştir. Çalışmada ele alınan tüm agronomik ve lif özelliklerinde çesitxsıklık i nter aks i yonu ö nems i z bu 1 unmustur " ANAHTAR KELÎMELERs Pamuk, Çukurova- İ51S ve okra izogenik hattı 5 bitki sıklığı, agronomik özellikler» lif karakterleri» JORîs Yrd. Doç. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI (Danışman) Doç. Dr. 1 1 han CAS I R6AN Yrd. Doç. Dr. Kenan TURGUT
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPARISON OF OKRA LEAF-TYPE COTTON GENOTYPE WITH NORMAL LEAF-TYPE COTTON (Gossypium hirsutism L. ) GENOTYPE UNDER THE DIFFERENT PLANT DENSITIES ÎHDAT KESKİN M.S. Thesis, Field Crops December 1995, 40 Pages The study was conducted with Çukurova -1518 and okra leafed isogenic cotton var ietes in the Mediterranean Agricultural Research Institute experiment -fields in Antalya in 1994» The; aim of this study was to find out agronomic an technological characters of these two varieties and the most suitable plant density for these characters. Experimental desing was factorial with 2x5 factors and 3 replications» In this experiment, 0,75 m row space and different plant spaces (0.01 m» 0.125 rn, 0. 175 m, 0.25 m,, 0.50 m were used» From the agronomic characters number of boll per plant» seed cotton yield per bool, lint percentage, 100-seed weight and yield per decurea were found stasitically significant on the variety bases, number of vegetative branch per plant, number of fruting branch per plant, number of bool per plant, yield per plant, lint percentage and yield per decare were found statistically significant on the density bases. Altough only 50 "A spanlength was statiscaly significant on the variety bases other leaf characteristics which we studied were not statistical'/ significant on the variety and density bases, var ietyxdensity interactions were not found significant for all the characters tested» KEY WORDSs Cotton, Çukurova- 15 IS an{j Okra isogenic line, plant densities, agronomic characters, fiber properties. COMMITTEES Asst. Prof. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI (Adviser) Assoc. Pro-F.Dr. îlhan CA6IR6AN Asst. Prof. Dr. Kenan TURGUT 11