Liriomyza trifolii (burgess) (diptera; agromyzidae)'nin biyolojisi ve doğal düşmanları üzerinde araştırmalar
Bionomics and the natural enemies of liriomyza trifollii (burgess) (diptera; agromyzidae)
  1. Tez No: 46002
  2. Yazar: MEHMET KEÇECİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZ Liriomyza trifolii (BURGESS) (DIPTERA; AGROMYZÎDAE) 'NIN BİYOLOJİSİ VE DOÖAL DÜŞMANLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Mehmet KEÇECİ Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Anabi 1 im Dalı Haziran, 1995, 37 sayfa Bu çalışmada Liriomyza trifolii'nin üç farklı sıcaklıkta (19±1°C, 26±1°C ve 32±1°C) gelişme süresi, ömür uzunluğu, yumurtlama gücü ve aynı sıcaklıklarda üç farklı orantılı nemde (% 40+5, 6215, 85±5) pupa açılma oranları, yumurtlama ve beslenme için konukçu tercihi ve farklı konukçularda gelişme süreleri incelenmiştir. Ayrıca seralarda parazitoid survey yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucu, 19, 26 ve 32°C sıcaklıklarda toplam gelişme süresi 26.1, 15.2 ve 11.6 gün; ömür uzunluğu 19, 14 ve 7 gün; yumurtlama gücü 8 2.9, 134.1 ve 42.1 adet yumurta ve aynı sıcaklıklarda pupaların açılma oranları %40 oransal nemde %33.5, %4 1. 0 ve %27.8; %6 2 oransal nemde %66.7, %72.3, %50.0 ve %80 oransal nemde 82.0, 82.3, 74.0, farklı konukçular içerisinde gelişme süreleri 26°C'de börülcede 15.2, patlıcanda 14.7 ve biberde 14.6 gün olarak bulunmuştur. Yumurtlama ve beslenme için ise en fazla börülceyi tercih etmişti r. Parasitoid olarak Hemiptarsenus varicornis (Girault) ve Chrysonotomy i a (Neochrysocharis) fornıasa (Westwood) (Eulophi dae :Hymenop tera) isimli iki tür bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Liriomyza trifolii, biyoloji, Hemiptarsenus varicornis, Chrysonotomy i a f ormasa JÜRİ : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin GÖÇMEN : Prof. Dr. irfan TUNÇ : Yrd. Doç. Dr. Mahmut TöR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BIONOMICS AND THE NATURAL ENEMIES OF Liriomyza trifolii (BURGESS) (DIPTERA; AGROMYZIDAE) Mehmet KEÇECÎ M. Sc. Thesis Adviser: Asst. Prof. Dr. Hüseyin GÖÇMEN June, 1995, 37 pages The developmental period, longevity and fecundity of Liriomyza trifolii (Burgess) at three temperatures, 19±1°C, 26+l°C and 32+l°C; the rate of adult emergence from pupae at the same temperatures and at three r.h.'s 40+5%, 62+5% and 85+5%; the host preference for oviposition and feeding; the developmental period in different hosts were investigated. Additionally surveys were made to ascertain the parasitoids of L. tri fol i i. The developmental periods were 26.1, 15.2 and 11.6 days; longevities were 19, 14 and 7 days; fecundities were 82.9, 134.1 and 42.1 eggs per femele at 19°C, 26°C and 32°C, respectively. The rates of adult emergence from pupae were 33.5%, 41.0% and 27.8% at 40% r.h. and above mentioned temperature, respectively; they were 66.7%, 72.3% and 50.0% at 6 2% r.h., and were 8 2.0%, 8 2.3% and 74.0% at 8 5% r.h. and the same temparatures, respectively. The developmental periods were 15.2, 14.7 and 14.6 days on cowpea, eggplant and green pepper, respectively at 26±1°C. Cowpea was the most preferred host for oviposition and feeding. Two eulophid parasitoids of L. trifolii were found Hemiptarsenus varicornis (Girault) and Chrysonotomyia (Neochrysocharis) formasa (Westwood) (Eulophidae: Hym.). KEYWORDS : Liriomyza trifolii, bionomics, natural enemies, Hemiptarsenus varicornis, Chrysonotomyia formasa COMMITTEE : Asst. Prof. Dr. Hüseyin GÖÇMEN Prof. Dr. irfan TUNÇ Asst. Prof. Dr. Mahmut TOR i i