Ailevi akdeniz ateşi tanılı pediatrik hastalarda klinik, genetik faktörler ve bir laboratuvar belirteci olarak prokalsitonin'in değerlendirilmesi
  1. Tez No: 460037
  2. Yazar: FERİDE CANDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT EKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç Bu çalışmada Eylül 2016- Aralık 2016 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran, eşlik eden bilinen herhangi bir kronik hastalığı ve JİA (Juvenil İdiyopatik Artrit) gibi romatolojik rahatsızlığı olmayan, üriner veya respiratuvar enfeksiyon bulgusu olmayan, genetik mutasyonu çalışılmış Ailevi Akdeniz Ateşi tanısı ile takip edilen ataklı veya ataksız dönemdeki 80 hasta alınmıştır. Bu çalışmada Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) tanısı bulunan hastalarda rutin olarak istenilen sedimantasyon (ESR), C-reaktif protein (CRP), beyaz küre sayımı (WBC), trombosit sayısı (PLT) ve trombosit volümü (MPV) ile prokalsitonin (PCT) değerlerini karşılaştırmak ve muayene bulguları ve başvuru şikâyetleri ile genetik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız için CÜTF Klinik Araştırmalar etik kurulunda 2016-06/06 karar numarası ve 28.06.2016 tarihli kurul onayı alınmıştır. Gereç ve Yöntem Bu çalışma, prospektif bir çalışma olup, çalışmaya Eylül 2016- Aralık 2016 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Pediatri Polikliniği'ne başvuran AAA tanılı hastalar alındı. Hastaların başvuru anında anamnezleri alınıp, sistemik muayeneleri yapıldı. Her hastanın genetik sonucu sorgulandı ve prokalsitonin, sedimantasyon, C-reactive protein, beyaz küre sayımı, trombosit sayısı, trombosit volumü için kan örnekleri alındı. Çalışmamızdan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS (ver: 22,0) programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı ölçü olarak, ortalama ± standart sapma ve normal dağılmayan değişkenler için ortanca olarak verilmiştir. Kategorik veriler sayı ve yüzde (%) olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Goal This study includes Familial Mediterranean Fever patients who have studied genetic mutations in our polyclinic from September 2016 to December 2016. None of these patients have urinary infection or respiratory infection symptoms. None of them have any known chronical diseases and rheumatologic disease like Juvenile Rheumatoid Arthritis (JRA). 80 patients were admitted this study regardless of whether patients on episode or not. This study aimed to compare the levels of procalcitonin with the levels of C-Reactive Protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESR), white blood cell (WBC), platelet count (PLT) and volume (MPV) routinely required in patients with Familial Mediterranean Fever and to evaluate the genetic features, examination findings and complaints. In our ethical committee of Clinical Investigations for our work, the decision number 2016-06 / 06 and the board dated 28.06.2016 were approved. Materials and Method FMF patients were admitted this prospective study at Cumhuriyet University Pediatrics Department from September 2016 to December 2016. At the time of admission, the patients' history was taken and physical examinations were performed. Genetic mutations of all patients were demonstrated. Blood samples were taken from all patients for C-reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESR), white blood cell count (WBC), platelet count (PLT) and volume (MPV). The SPSS program (ver: 22,0) used to evaluate the outcomes of this study. For descriptive measure, mean ± standard deviation was used. However, median was used for irregularly devised variables. Categorical data were expressed as number or percentage.