Otogreft ve allogreft ile yapılan artroskopik ön çapraz bağ tamirlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of arthroscopic anterior cruciate ligament repairs with autograft and allograft
- Tez No: 460038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA ÖZTEMÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonlarında greft kaynağı olarak otogreft ve allogreftlerin kullanımı ile ilgili tartışmalar sürmektedir. Yapılan çalışmanın amacı; her iki greft türü ile yapılan artroskopik anatomik ön çapraz bağ tamir sonuçlarımızı değerlendirmektir. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğine Ocak 2011- Ocak 2016 tarihleri arasında ÖÇB lezyonu tanısı ile başvuran; otogreft ve allogreft ile artroskopik ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan 88 hasta çalışmamıza dahil edildi. Çalışmamız retrospektif bir çalışma idi. Hastaların 38 tanesine otogreft, 50 tanesine allogreft ile tek tünel artroskopik ÖÇB rekonstruksiyonu işlemi yapıldı. Hastalarımızın 85'i erkek, 3'ü kadındı. Tüm hastalarımızın ÖÇB yaralanması ile cerrahi arasında geçen süre, ortalama 13,4 ay (2ay -10 yıl). Hastalarımızın ortalama yaş 28,3 ± 7 (16-49) idi. Hastaların travma sonrası ve ameliyat sonrası aktivite düzeyleri Tegner aktivite skalası ile, fonksiyonel durumları Lsyholm skoru ile değerlendirildi. Ortalama takip süresi 5,9 ay (3-25 ay) olarak değerlendirildi. Allogreft ile tamir yapılan hastaların ameliyat öncesi Lsyholm skoru ortalama 65,9 (39-76), ameliyat sonrası Lsyholm skoru ortalama 91,7 (76-100) olarak hesaplandı. Otogreft ile tamir yapılan hastaların ameliyat öncesi Lsyholm skoru ortalama 68,8 (57-77), ameliyat sonrası Lsyholm skoru ortalama 90,2 (76-100) olarak hesaplandı. Otogreft ile onarım yapılan hastaların ameliyat öncesi Tegner aktivite skoru ortalama 2,0 (1-5), ameliyat sonrası Tegner aktivite skoru ortalama 5,3 (3-7) olarak hesaplandı. Allogreft ile onarım yapılan hastaların ameliyat öncesi Tegner aktivite skoru ortalama 2,3 (1-7), ameliyat sonrası Tegner aktivite skoru ortalama 5,3 (3-7) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Discussions on the use of autografts and allografts as graft source in arthroscopic anterior cruciate ligament reconstructions are underway. The purpose of the study being done; To evaluate our results of arthroscopic anatomical anterior cruciate ligament repair with both types of grafts. To our study 88 patients who have arthroscopic ACL reconstruction with autogreft and allogreft and refered to Cumhuriyet University Medicine Faculty Orthopeadics and Traumatology department with ACL lesion diagnosis between January 2011 and January 2016 were included. Our study was a restrospectively study. Single tunnel arthroscopic ACL reconstruction operation has made with autogreft to 38's of patients and with allogreft to 50 of patients. 85 of the patients were male and 3 were female. The time between the injury of the patients and the surgery was 13.4 months (2 months and 10 years). The mean age of our patients was 28.3 ±7 (16-49) years. We evaluated activity level of our patients by Tegner scale and functional status by Lsyholm score both after trauma and surgery. Mean follow-up was evaluated as 5.9 months (3-25 months). The preoperative mean Lysholm score was calculated as 65.9 (39-76) and the postoperative mean Lysholm score as 91.7 (76-100) for allograft-treated patients. The preoperative mean Lysholm score was calculated as 68.8 (57-77) and the postoperative mean Lysholm score as 90,2 (76-100) for autograft-treated patients. Preoperative mean Tegner activity score was calculated as 2.0 (1-5) and postoperative mean Tegner activity score as 5.3 (3-7) in patients who were repaired with autograft. Preoperative mean Tegner activity score was calculated as 2,3 (1-7), and postoperative mean Tegner activity score as 5,3 (3-7) in patients who were repaired with allograft. When these results were compared, there was no significant difference between autograft and allograft (p< 0.005). As a result; no significant difference was found between graft sources in terms of the parameters studied, regardless of which graft type was chosen with appropriate surgical technique. It was concluded that the results of ACL reconstruction with autograft or allograft were satisfactory.