Çocukluk yaş grubunda tonsillektomi ameliyatı sonrası hastaların boy-kilo değişimi üzerine tonsillerin kütle ve boyutunun etkisi
The effect of mass and volume of tonsils on patients height and weight gain after tonsillectomy operationin childhood AGE group
- Tez No: 460036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tonsillektomi ameliyatı, kulak burun boğaz kliniklerinde özellikle çocukluk çağında en sık yapılan cerrahilerdendir. Her ne kadar sık yapılan bir cerrahi olsa da cerrahi planlanan çocuklarda ve ailelerde yaygın anksiyeteye yol açmaktadır. Bu sebeple ameliyatın gerekliliği, riskleri, olumlu ve olumsuz yönleri hastaya ve hasta yakınlarına iyi bir şekilde anlatılmalıdır. Ameliyat sonrası beklentilerden biri de çocuğun gelişiminde artış olmasıdır. Literatürde daha önce yapılan birçok çalışmada da bu gelişimi destekleyen sonuçlar yer almaktadır. Bu çalışmada diğer çalışmalardan farklı olarak sadece tonsillektomi yapılmıştır. Ameliyat sonrası beklenen gelişime tonsil büyüklüğü gibi hastaya bağlı diğer değişkenlerin etkisi değerlendirilmiştir. Düzce Tıp Fakültesi Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde Aralık 2015- Haziran 2016 tarihleri arasında tonsiller hipertrofi ve rekürren kronik tonsillit nedeni ile opere edilen toplam 45 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastaların anamnez ve bulguları kaydedildikten sonra, ameliyat öncesi boy ve kiloları kaydedildi. Ameliyat sırasında çıkarılan tonsillerin ağırlığı ve hacmi ölçüldü. Postoperatif 6. ayda hastalar kontrole çağrılarak tekrar boy ve kiloları ölçülerek kaydedildi. Hastaların boy ve kilo gelişimleri persentil artışına göre hesaplandı. Hastaya bağlı, yaş, cinsiyet, endikasyon, tonsiller grade, tonsil hacmi, tonsil ağırlığı gibi değişkenler gruplandırılarak boy ve kilo gelişimine etkisi kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Tonsillectomy surgery is the most common surgeon in ear, nose and throat clinics, especially in childhood. Although it is a frequent surgery, it causes generalized anxiety in children and families who are planned for surgery. Therefore, the necessity, risks, positive and negative aspects of the operation should be explained to the patient and his family in a good way. One of the post-operative expectations is the increase in the child's development. Many previous studies in the literature have included results supporting this development. Only tonsillectomy was performed in this study. Expected post-operative improvement was assessed by the effects of other patient-related variables such as tonsil size. Düzce Medical Faculty Hospital, Between December 2015 and June 2016, 45 patients with tonsillar hypertrophy and recurrent chronic tonsillitis were included in the study at the KBB clinic. After recording the anamnesis and findings of all patients, pre-operative height and weight were recorded. The weight and volume of tonsils removed during surgery were measured. At the postoperative 6th month, the patients were called for control and their height and weight were measured and recorded. Patients' height and weight gains were calculated according to the percentage increase. Variables such as age, sex, indications, tonsillar grade, tonsil volume, tonsil weight were grouped and the effect on height and weight development was compared.