20 yaş üstü erişkinlerde uyku süresi, kalitesi, fiziksel aktivite düzeyi ve bazı antropometrik ölçümler arasındaki ilişkiler
Relationships between sleep duration, quality, physical activity level and some anthropometric measurements in adults above 20 years of age
  1. Tez No: 460044
  2. Yazar: İREM AKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma bireylerin uyku süresi, kalitesi, fiziksel aktivite düzeyi ve bazı antropometrik ölçümler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Sivas il merkezinde bulunan 11 Aile Sağlığı Merkezine Mart 2016-Temmuz 2016 tarihleri arasında başvuran 20 yaş üstü 688 birey üzerinde yürütülmüştür. Sosyodemografik veri formu ile bireylerin kişisel özellikleri sorgulanmış; ağırlık, boy uzunluğu, bel çevresi, kalça çevresi ve boyun çevresi ölçümleri alınmış, beden kitle indeksi (BKİ), bel/kalça çevresi oranı (BKO) ve bel çevresi/boy uzunluğu oranı (BBO) hesaplanmıştır. Bireylerin uyku sürelerini ve kalitelerini saptamak amacıyla Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), fiziksel aktivite düzeylerini sorgulamak amacıyla ise Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) uygulanmıştır. Veri analizi SPSS statistics 22 programında yapılmıştır. Verilerin analizinde; student t testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey, ki-kare testi, Fisher's exact ki-kare testi ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Analizde istatistiksel olarak anlamlılık düzeyi p0,05). Sadece 'uyku etkinliği' alt boyutuyla UFAA genel puanı arasında çok zayıf, negatif bir ilişki bulunmuştur (r=-0,108, p=0,004). Katılımcıların büyük kısmı (%83) 6 saat ve üzerinde uyumaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to examine the relationship between sleep duration, quality, physical activity level and some anthropometric measurements of the individuals. The study was conducted with 688 individuals above 20 years of age who applied to 11 Family Health Centers located in Sivas city center between March 2016-July 2016. Personal characteristics of individuals were questioned with demographic data form, weight, height, waist circumference, hip circumference and neck circumference were measured, and body mass index (BMI), waist / hip ratio (WHR) and waist circumference / height ratio (WHtR) were calculated. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was applied in order to determine sleep duration and quality of the individuals, and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was applied in order to inquire about their level of physical activity. Data analysis was made in SPSS statistics 22 software. In the analysis of data; student t-test, one-way ANOVA, Tukey, chi-square test, Fisher's exact chi-square test and Pearson correlation analysis were applied. The statistical significance level was set at p0,05). A very weak, negative relationship was found only between“sleep efficiency”sub-dimension and IPAQ overall score (r=-0,108, p=0,004). The majority of participants (83%) were sleeping for 6 hours and over.