Sivas il merkezindeki ortaokul öğrencilerinde obezite sıklığı ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Obesity prevalance and risk factors among secondary school students in Sivas province
- Tez No: 460045
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN HALDUN SÜMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Obezite vücutta yağ dokusunun normalden fazla olması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Yaşam süresini ve kalitesini olumsuz yönde etkileyen yüzyılımızın en önemli sağlık sorunlarından biridir. Bu tez çalışması Sivas il merkezinde bulunan ortaokullarda zayıflık, fazla kiloluluk ve obezite sıklıklarını ve obeziteye neden olabilecek risk faktörlerini belirlemek amacıyla Ekim-Aralık 2015 tarihlerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas il merkezindeki ortaokullarda, 2015-2016 sezonunda eğitim gören 23.576 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada obezite prevalansı %20 alınarak, %3 serbestlik derecesi ve %99 güven düzeyinde örneğe alınması gereken öğrenci sayısı 1.124 olarak hesaplanmıştır. Sivas İl Merkezinde bulunan farklı sosyoekonomik kesimlerde rastgele seçilen 7 okulda anket uygulaması ve antropometrik ölçümler yapılmıştır. Ölçümleri yapılan 1.124 öğrenciden anketleri eksiksiz dolduran 949' u (%84,4) çalışmaya dahil edilmiştir. Öğrencilerin VKİ değerleri Neyzi ve ark. tarafından Türk çocukları için hazırlanmış persentil çizelgesine göre sınıflandırıldığında zayıflık sıklığı %7.5, fazla kiloluluk sıklığı %12.1 ve obezite sıklığı %11.2 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda sosyoekonomik düzeyi yüksek olanlarda obezite sıklığı anlamlı düzeyde fazla bulundu. Annesi, babası yada kardeşi kilolu olanlarda, okula özel araçla ulaşanlarda, günde 1 saatten fazla bilgisayar kullananlarda, düzenli kahvaltı yapmayanlarda, süt ve süt ürünleri ile meyve-sebze tüketimi haftalık 5 porsiyon veya daha az olanlarda obezite sıklığı istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu. Sonuç olarak dünya genelinde ve ülkemizin diğer bölgelerinde olduğu gibi ilimizde de obezite sıklığının arttığı görülmektedir. Bu durumun önüne geçmek için çocuklara ve ailelerine dengeli beslenme alışkanlığı ve sağlıklı yaşam biçimi kazandırmak için çaba sarfedilmelidir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a disease that results from the excessive adipose tissue in the body. It's one of the most important health problem of the century that adversely affects the longevity and quality of life. This thesis study was conducted between October and December 2015 in the secondary schools in the Province of Sivas, Turkey, in order to determine the prevalence of diathesis, overweigh and obesity as well as determining the risk factors that can lead to obesity. The study population consisted of 23716 students studying at the secondary schools in the city center of the Province of Sivas in the 2015-2016 academic year. In the study, the prevalence of obesity was taken considered 20%, and the sample size was calculated as 1124 students, with 3% of the degree of freedom and 99% confidence level. The questionnaire and anthropometric measuraments were applied in 7 schools, selected randomly among various socioeconomic neighborhoods. Of the 1124 students, 949 (84.4%) completed the questionnaires and included in the study. After classifying the BMI values of students in accordance with the percentile chart developed by Neyzi et al. for Turkish children, the prevalence of diathesis, overweight and obesity was found to be 7.5%, 12.1%, 11.2% respectively. In our study, the prevalence of obesity was significantly higher in those having a higher level of socioeconomic status. The prevalence of obesity was found to be significantly higher in students who have overweight parents or siblings, use computer for more than 1 hour a day, have breakfast irregularly and who consume milk, dairy products and fruit and vegetable less than 5 servings a week. As a result, it is observed that the incidence of obesity is increasing in Sivas as in other regions of the Turkey and throughout the world. For prevention, an effort should be made to help children and families adopt a balanced diet habit and healthy l,festyle.