Yumuşak fibrom etyopatogenezinde endotelyal hücreler, fibroblastlar, mast hücreleri ve diğer inflamatuvar hücrelerin rolü
The role of endothelial of cells, fibroblasts and mast cells in soft fibroma etiopathogenesis
- Tez No: 460057
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TÜRSEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yumuşak fibromlar en sık görülen bağ dokusu tümörleridir. Genellikle asemptomatik olmasına karşın, çoğu zaman kozmetik nedenlerden dolayı eksize edilmektedir. Etyopatogenezi net olmayıp bununla ilgili yapılan çalışmalarda görüş birliği yoktur. Çalışmamızda Ocak 2011-Aralık 2013 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji A.B.D. arşivinde bulunan, histopatolojik olarak yumuşak fibrom tanısı almış 50 hastaya ait dokular ve Ocak 2016-Haziran 2016 tarihleri arasında çeşitli nedenlerle ampute edilen 34 olguya ait dokuların normal derileri kontrol grubu olarak alındı. Mast hücre sayısı, inflamatuvar hücre sayısı, fibroblast sayısı ve vasküler endotelyal growth faktör (VEGF), bazik fibroblast büyüme faktörü (bFGF), CD31 ekspresyonu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Soft fibromas are the most common connective tissue tumors. Although the soft fibromas are asymptomatic, the patients prefer to get excision of them due to cosmetic reasons. The pathogenesis of this tumour is still unclear, there is not a consensus of authors about the pathogenesis. In our study, we have evaluated the medical records of 50 patients who admitted to our hospital in between january 2011-december 2013 and had soft fibroma diagnosis proved by histopathological examination by Mersin University medical school pathology department. The control group of this study is consist of 34 cases who have gotten amputated tissue for several reasons in between january 2016-june 2016 and had a normal skin tissue diagnosis confirmed by histopathological examination. We have evaluated the number of mast cells, inflammatory cells, fibroblasts and the expression of Vascular endothelial growth factor (VEGF), basic fibroblast growth factor (bFGF), CD31. Hematoxylin&Eosin (H&E), VEGF, bFGF was found higher than the control group.