Kırım-kongo kanamalı ateşinde işitme düzeylerinin odyolojik ve elektrofizyolojik testler ile değerlendirilmesi
Crimean-congo haemorrhagic fever in the audiological electrophysiological hearing tests with level and evaluation
  1. Tez No: 460056
  2. Yazar: TUBA DOĞAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ELİF ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) patofizyolojisinde rol oynayan endotel hücre hasarının iç kulak kan akımını etkileyerek sensörinoral bir işitme kaybına neden olabileceği hipotezine dayanılarak KKKA hastalarının işitme düzeylerinin saf ses eşik odyogramı otoakustik emisyon, timpanometri, işitsel devamlı durumda uyarım yanıtları [Auditory Steady-State Response (ASSR)] cevapları ile değerlendirerek, işitme kaybı açısından risk altında olup olmadıklarının belirlenmesi ve işitme kaybı tespit edilir ise bunun koklear ya da retrokoklear kökenli bir kayıp mı olduğunun ayırımının yapılması amaçlanmıştır. Ayrıca bu çalışmada işitmenin test edilmesinde kullanılan ve yeni bir teknik olan ASSR testi ile elde edilen tahmini işitme eşiği seviyelerini saf ses eşik odiyogramı ile elde edilen eşik seviyeleriyle karşılaştırarak güvenirliğini sınanmasıda amaçlanmıştır. Nisan - Eylül 2014 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalın'da KKKA tanısı konmuş, medikal tedaviyi ve çalışmaya dahil olmayı kabul etmiş 30 hasta (Grup KKKA) ve işitme kaybı öyküsü olmayan 30 sağlıklı gönüllü (Grup C) olmak üzere toplam 60 olgu dahil edildi. Grup KKKA da yer alan olguların tümüne tedavi sonrası hastaneden taburcu edilmeden önce bir kez saf ses odyometri, otoakustik emisyon, timpanometre, ASSR testleri ile işitme ölçümleri yapıldı. Bu çalışmada farklı frekanslarda ölçülen grup KKKA ve Grup C de yer alan olguların sağ ve sol kulakta odyometrik işitme eşikleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is aimed to determine whether Crimean-Congo Haemorrhagic Fever (CCHF) patients are under risk of hearing loss by evaluating the hearing level of CCHF patients by the pure tone threshold audiogram, otoacoustic emissions, tympanometry and auditory continuous state stimulation responses (ASSR) basing on the hypothesis that endothelial cell damage which plays a role in the pathophysiology of CCHF affects the inner ear blood flow thereby leading to a sensorineural hearing loss and to distinguish if this is a cochlear or retrocochlear hearing loss if a hearing loss is detected. Furthermore, it is also intended to test reliability of the estimated hearing threshold levels obtained by virtue of the ASSR test, a new technique utilized for testing the hearing in this study, by comparing it threshold levels obtained through pure tone threshold audiogram. A total of 60 cases, 30 of whom consisted of patients diagnosed with CCHF by the Infectious Diseases Department of Cumhuriyet University‟s Faculty of Medicine between April and September 2014 and who approved medical treatment as well as being included in the study (Group CCHF) and 30 of whom were healthy volunteers without a history of hearing loss (Group C) were included in the study. All of the cases within the Group CCHF received hearing measurements once by pure tone audiometry otoacoustic emissions, tympanometry and ASSR tests during the hospitalization period thereof. There was no statistically significant difference between the audiometric hearing thresholds in the right and left ear of the cases in Group CCHF and Group C measured at different frequencies NCC in this study (p> 0.05).