Köpek yumuşak doku sarkomlarında nötrofil hücre dışı tuzaklarının araştırılması
Investigation of neutrophil extracellular traps in canine soft tissue sarcomas
  1. Tez No: 846306
  2. Yazar: BURAK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada köpek yumuşak doku sarkomlarında tümör derecesi ile nötrofil hücre dışı tuzaklarının (NET'ler) arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla 30 adet yumuşak doku tümörü bloğu kullanıldı. Olguların histopatolojik klasifikasyonun ardından tümörler fibröz doku tümörleri, yağ doku tümörleri, kas doku tümörleri, damar tümörleri, periferal sinir kılıf tümörleri ve damar duvarı tümörleri şeklinde sınıflandırıldı. Ayrıca tümörler benign ve malign olarak sınıflandırıldı. Tümör dokusunda NET'lerin ortaya konulması için sitrülline histon-3 (cith3) ve myeloperoksidaz antikorları ile boyamalar yapıldı. Boyamalar aynı kesitler üzerinde soldurma ve tekrar boyama yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Ardından boyanan kesitler program ile renklendirilerek, üst üste getirildi ve yalancı immun floresan görüntüler elde edildi. Tümör dokusunda NET'ler cith3 pozitif alanların varlığına göre skorlandı ve tümör derecesi ile karşılaştırıldı. Çalışmada kullanılan olgulara ait tanılar fibrom, leyomiyom, fibromikzosarkom, fibrosarkom, hemangiosarkom, liposarkom, malignant fibröz histiyositom, mikzosarkom, perivasküler duvar tümörü, periferal sinir kılıf tümörü ve andiferensiye sarkom şeklindeydi. Tümör derecesine göre olgular gruplandırıldı ve ardından gruplar arasında istatistiksel karşılaştırma yapıldı ve NET açısından derece III tümörlerde derece I ve II tümörlere göre sayısal bir yükseklik olmakla birlikte anlamlı bir farklılık bulunmadığı görüldü. NET ile mitoz, diferensiyasyon, nekroz ve tümör derecesi arasındaki ilişkiye yönelik olarak yapılan Pearson korelasyon analizinde, NET ile tümör derecesi arasındaki korelasyonun önemsiz (r = 0,277) olduğu belirlendi. Benzer şekilde mitoz, diferensiyasyon ve nekroz ile NET arasında da korelasyon önemsiz olarak bulundu. Çalışma sonuçlarına göre NET'lerin benign tümörlere kıyasla yumuşak doku sarkomlarında anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Yine sarkomların histolojik derecelendirmeleri temel alındığında NET varlığının derece III tümörlerde sayısal olarak yüksek olduğu fakat bu farklılığın derece I ve II tümörlere kıyasla anlamlı olmadığı görülmüştür. Ek olarak, NET skorlarının sarkomlarda nekroz, diferensiyasyon, mitoz ve tümör derecesi ile anlamsız bir korelasyonu olduğu da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the relationship between tumor grade and neutrophil extracellular traps (NETs) in canine soft tissue sarcomas. For this purpose, 30 soft tissue tumor blocks were utilized. Following the histopathological classification of cases, tumors were categorized as fibrous tissue tumors, adipose tissue tumors, muscle tissue tumors, vascular tumors, peripheral nerve sheath tumors, and vascular wall tumors. Tumors were classified as either benign or malignant. To detect the presence of NETs in tumor tissue, sections were stained using citrullinated histone-3 (cith3) and myeloperoxidase antibodies. The staining was performed on the same sections using a fading and restaining method. The stained sections were then colorized with a program, overlaid, and pseudo-immunofluorescent images were obtained. The presence of cith3-positive areas was used to score NETs in tumor tissue and compare them with tumor grade. The study included cases diagnosed with fibroma, leiomyoma, fibromyxosarcoma, fibrosarcoma, hemangiosarcoma, liposarcoma, malignant fibrous histiocytoma, myxosarcoma, perivascular wall tumor, peripheral nerve sheath tumor, and undifferentiated sarcoma. The cases were classified based on tumor grade, and subsequently, statistical comparisons were conducted among the groups, revealing a numerical increase in grade III tumors compared to grades I and II tumors, but no significant difference in NETs. The Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationship between NETs and mitosis, differentiation, necrosis, and tumor grade. The correlation between NETs and tumor grade was found to be insignificant (r = 0.277). Similarly, correlations between mitosis, differentiation, and necrosis with NETs were also found to be insignificant. The study results indicate that NETs were significantly higher in soft tissue sarcomas compared to benign tumors. Moreover, when sarcomas were graded histologically, the presence of NETs was slightly higher in grade III tumours, but this difference was not statistically significant compared to grades I and II tumours. Furthermore, the study found no significant correlation between NET scores and necrosis, differentiation, mitosis, and tumour grade in sarcomas.