Vitamin D düzeyi ve kardiyovasküler risk faktörleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Correlation between vitamin D level and cardiovascular risk factors
- Tez No: 460059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tüm dünyada D vitamini eksikliği yaygın bir sağlık problemidir. Eksikliğin bu denli sık görülebilmesine karşın, D vitamini eksikliğinin belirti ve bulgularının oldukça sönük olması, tanı ve tedavi konusundaki en büyük engeli oluşturmaktadır. Yapılan bazı güncel çalışmalarda D vitamini eksikliğinin kardiyovasküler olay riskinde artışa yol açtığının gösterilmesine rağmen, ilişkili mekanizmalar henüz net bir biçimde aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada retrospektif olarak dosya kayıtları incelenerek vitamin D düzeyi ve kardiyovasküler risk faktörleri arasındaki ilişki araştırıldı. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine Ağustos 2015 - Ağustos 2016 tarihleri arasında başvuran D vitamin düzeyi bakılmış 18-75 yaş arası 99 vaka retrospektif olarak incelendi. D vitamin düzeyi ile Framingham Skoru hesaplanmasında kullanılan risk faktörleri (yaş, cinsiyet, kan basıncı, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, tütün kullanımı ve diyabet) arasındaki ilişki araştırıldı. Ayrıca Framingham 10 yıllık kardiyovasküler risk durumu ile vitamin D düzeyleri arasındaki ilişki incelendi. Vitamin D düzeyleri ile Framingham risk durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Vitamin D düzeyi ile cinsiyet, diyabet, insülin direnci, VKİ ve bel çevresi açısından istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Kan basıncı evrelemesi ile vitamin D düzeyleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Öte yandan vitamin D yeterlilik evreleri ile ortalama sistolik ve diyastolik kan basıncı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı. D vitamini düzeyleri ile kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişkiyi ortaya koymak, kardiyovasküler hastalıklar bağlamında bireylere D vitamini replasmanının faydalarını belirlemek için kontrol grupları ve daha fazla sayıda vaka içeren prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Vitamin D deficiency is a common health problem. The most challenging obstacle about diagnosis and treatment is that signs and syptoms of vitamin D deficiency are insignificant. Although some current studies show that vitamin D deficiency increases risk of cardiovascular disease the mechanism of this finding is not clear. In this study relationship between vitamin D deficiency and cardiovascular disease was searched by reviewing patient records retrospectively. Medical records of 99 patients between 18-75 age who refered to outpatient clinic of Mersin University Faculty of Medicine Department of Family Medicine between August 2015 and August 2016 and whose vitamin D analysis was performed have been seacrhed retrospectively. Correlation between vitamin D level and risk factors that constitute Framingham score (age, gender, blood pressure, LDL cholesterol, HDL cholesterol, smoking and diabetes) was searched. The correlations between Framingham score and vitamin D was not statistically significant. Significant correlation between vitamin D and gender, diabetes, insulin resistance, body mass index and waist circumference were statistically significant. Correlation between blood pressure stages and average vitamin D levels was insignificant. However corelations vitamin D threshold levels and average systolic and diastolic blood pressure values were found statistically significant. In order to clarify the relationship between vitamin D and cardiovascular diseases and to evaluate benefits of vitamin D replacement for cardiovascular diseases prospective studies including control groups and more patients needs to be performed.