Endometrium kanserinde myometrial invazyon paterninin evre ile ilişkisi
The effect of myometrial invasion pattern to stage in endometrial cancer
  1. Tez No: 460070
  2. Yazar: ECE USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN ÖGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Endometrium kanseri kadınlarda meme, barsak ve akciğer kanserinden sonra dördüncü en sık görülen kanserdir. Genel olarak bakıldığında kadınların yaşamları boyunca % 2-3'ünde endometrium kanseri gelişecektir. Erken tanı, evre, rekürrens için pek çok çalışma yapılmış ve yapılmaktadır. Bu çalışmada, endometrium kanserinde myometrial invazyon paterni çeşitlerinin evreyi etkileryip etkilemediğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmaya Mayıs 2014 – Ekim 2015 arasında ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde total abdominal histerektomi, bilateral salpingo-ooferektomi, infrakolik omentektomi, pelvik-paraaortik lenfadenektomi, sitolojik örnekleme yapılmış, postoperatif patoloji sonucunda endometriyum kanseri çıkan olgular katılmıştır. Başka bir merkezde opere olmuş ya da neo-adjuvan kemoterapi almış hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Patoloji Anabilim Dalı'nda raporlanan sonuçlarda myometrial invazyon paterninin düzgün sınırlı (itici), diffüz stromal inflamasyon, adenomyozis benzeri, MELF gruplarından birine dahil edilerek evre ile olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada myometrial invazyon paternleri arasında MELF paterni en çok Evre 3'te izlenirken diğer paternler en çok Evre 1A'da görülmektedir. Grade ile myometrial invazyon paterni incelendiğinde Grade 1 en çok itici paternde görülmüştür. Grade 3 en çok MELF paterninde görülmüştür. Tüm paternlerde en çok grade 2 görülmüştür. Sonuç olarak endometrium kanserinde myometrial invazyon paterninin evreyi etkileyebildiğine dair bulgular mevcuttur. Bu etkinin tek başına olup olmadığı daha büyük bir hasta popülasyonu ile yeni çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Endometrium cancer is the 4th most common cancer after breast, rectum and lung cancer. In general, when women's life viewed over 2-3% will develop endometrial cancer. A lot of work has been made and maintained for early diagnosis, stage and recurrence. In this study, we aimed to evaluate in endometrial cancer myometrial invasion pattern affects the stage or not. The patient who had total abdominal hysterectomy, bilateral salpingo-oophorectomy, infracolic omentectomy, pelvic-paraaortic lymphadenectomy, cytological sampling and also has a result of endometrial cancer in postoperative pathology between May 2014- October 2015 in ESOGU medicine faculty were included. Patients who had operated in another center or have received neoadjuvant chemotherapy were excluded from the study. Pathology Department in the results were included with one of the pattern of myometrial invasion: Properly limited (pushing), diffuse stromal inflammation, adenomyosis like, MELF and examined relationship with stages. In the study MELF pattern observed in most Stage 3 of myometrial invasion patterns, other patterns are observed in most Stage 1A. When examining the pattern of myometrial invasion by grade, Grade 1 was observed in the most pushing pattern. Grade 3 was observed in most MELF pattern. Grade 2 is seen most grade in all stages.As a result, there are some finding about myometrial invasion pattern in endometrial cancer can affect stage. This should be supported by the new studies effectively with a larger patient population, about it affects alone or with some factors.