Kolşisin tedavisi gören ailevi akdeniz ateşi hastalarında bilişsel süreçler ve depresyon düzeyleri
Cognitive states and depression levels of familial mediterranean fever patients subject to colchicine treatment
  1. Tez No: 460087
  2. Yazar: ÖZGE DEVEZER USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NAZLI AYŞE ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada; kolşisin kullanan Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) hastalarının bilişsel süreçleri ve depresyon düzeyleri hasta olmayan grupla karşılaştırılmıştır. Araştırmaya, Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören 15 kadın, 15 erkek 30 AAA hastası ve AAA tanısı olmayan 15 kadın 15 erkek, 30 birey katılmıştır. Araştırmada demografik özelliklerin belirlenebilmesi için araştırmacı tarafından oluşturulan“Demografik Bilgi Formu”, bilişsel süreçlerin ölçümünün gerçekleştirilebilmesi için“Rey- Osterrieth Karmaşık Şekil Testi”,“Raven Renkli Progresif Matrisler Testi”,“Stroop Testi”ve katılımcıların depresyon düzeylerini değerlendirebilmek için“Beck Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada, eşlenmiş gruplar deney deseni kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS. 20 paket programından yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler karma desen ANOVA ve eşlenmiş gruplar t-testi ile analiz edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizlerin sonucunda kolşisin kullanan AAA grubunun“Rey-Osterrieth Karmaşık Şekil Testi”çizim aşaması puanları, hasta olmayan gruba göre anlamlı düzeyde daha yüksek olmuştur. AAA ve hasta olmayan grubun“Raven Renkli Progresif Matrisler”,“Stroop Testi”ve“Beck Depresyon Ölçeği”puanları anlamlı düzeyde farklılaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to compare Familial Mediterranean Fever (FMF) patients' cognitive states and depression levels with healthy group who were not diagnosed as FMF. 30 FMF patients and 30 matched-healthy controls were included in the study as participants. To evaluate the demographic details,“Demographic Information Form”has given to the participants.“Rey- Osterrieth Complex Figure Test”,“Raven Coloured Progressive Matrices”and“Stroop Test”were applied to measure cognitive functions. Depression levels were measured with“Beck Depression Inventory”. Matched group design was used in the study. In order to examine the cognitive and emotional states of participants, mixed- design ANOVA and matched-pairs t-test were applied. As the results, FMF's drawing trial scores of Rey-Osterrieth Complex Figure Test were significantly higher than healthy/normal group. Furthermore, there were no significant differences between FMF and healthy/normal group in the light of“Raven Coloured Progressive Matrices”,“Stroop Test”and“Beck Depression Inventory”scores. This study provides meaningful evidence to develop new researches about the FMF patients' cognitive states and depression levels.