12-14 yaş gurubu çocuklarda merkez bölge (CORE) kuvvet antrenmanlarının bazı motorik parametreler üzerine etkisi
Analyze the effect of core training on some motor properties in the 12-14 age group of football players
  1. Tez No: 460096
  2. Yazar: ABDURRAHMAN BOYACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP AKİF AFYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, 12-14 yaş grubu futbolcularda merkez bölge (core) antrenmanın bazı motorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya futbol kulübünde lisanslı olarak futbol oynayan yaşları 12-14 arasında olan deney grubu (n=20, yaş= 13,17±0,86 yıl, boy= 134,7±10,04 cm, kilo=45,11±7,75 kg) ve kontrol grubu (n=20 yaş=13,03±0,50 yıl, boy= 136,7±10,04 cm kilo=46,11±6,12 kg) olmak üzere toplamda 40 sporcu gönüllü katılmıştır. Araştırmada, 12 hafta süre ile uygulatılan merkez bölge (core) antrenmanının motorik parametreleri üzerine etkileri incelendi, kontrol ve deney grupları arasında ön test ve son test desenli karşılaştırma yapıldı. İki farklı gruba uygulatılan antrenmanlar; deney grubu, merkez bölge (core) antrenman 12 hafta boyunca haftada 2 kez normal futbol antrenmanlarına ek olarak 25-30 dk. uygulatılmıştır. Kontrol grubu ise yıllık antrenman programındaki aerobik ve anaerobik antrenmanlar, haftada 3 gün boyunca uygulatılmıştır. Çalışmalar öncesi 20 kişinden oluşan toplamda 2 grubun ön testleri (mekik, şınav, 20m sürat, plank, dikey sıçrama, sağlık topu fırlatma, durarak uzun atlama ve denge) alındı. Deney grubu merkez bölge (core) antrenman, kontrol grubu normal futbol antrenmanları 12 hafta boyunca uygulandı. 12 hafta sonunda grupların son test ölçümleri alındı. Ölçümler, yüksek lisans yapan ve B.B. Bodrumspor da antrenör olarak görevli iki antrenör tarafından kulübün suni çim sahasında alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the effect of core training on some motor properties in the 12-14 age group of football players. In the research, the experimental group of football players, between the ages of 12-14 playing football as licenced in a football club (n=20, age= 13,17±0,86 year, height= 134,7±10,04 cm, weight=45,11±7,75 kg), and control group (n=20 age=13,03±0,50 year, height= 136,7±10,04 cm weight=46,11±6,12 kg), 40 sportsmen in total participated. In the research, the effects of core training practiced for 12 weeks on motor parameters were examined, pre-test and post-test design comparison were made between the control groups and experimental groups. The training applied to two different groups; experimental group were practiced core training two times per week during12 weeks additionally 25-30 minutes to football training. Control group was practiced aerobic and anaerobic training in the annual training program for 3 days a week. Before the studies, preliminary tests (sit-up, push-up, 20m speed, plank, vertical jump, medicine ball throw, standing long jump and balance) of two groups in total consisting of 20 people were enrolled. Experimental group was practiced core training; control group was practiced regular football training during 12 weeks. Post-test measurements of the groups were taken after 12 weeks period. The measurements were taken by two coaches, the graduate student and coach in B.B. Bodrumspor in artificial turf of the club.