Profesyonel 3. ligde oynayan iki futbol takımına uygulanan farklı dayanıklılık antrenman metotlarının el pençe kuvveti ve MAXSVO2 üzerindeki etkileri
Professional 3. play the hand grip strength of different strength training methods applied to two football league team is made and to investigate the impact on MAXVO2
  1. Tez No: 460099
  2. Yazar: MUHAMMED ABDULLAH TUNCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TONGUÇ OSMAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma Profesyonel 3. ligde oynayan iki futbol takımına uygulanan farklı dayanıklılık antrenman metotlarının el pençe kuvveti ve maksvo2 üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, kontrol grupsuz, ön test-son test araştırma modeline göre yapılmıştır. Denekler iki gruba ayrılarak, bu gruplara farklı antrenman programları uygulanmış ve hem çalışma öncesinde, hem de çalışma sonrasında ölçümleri alınarak, uygulanan antrenmanların etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır ve uygulanmıştır. Veri toplama amacıyla 2 farklı dayanıklılık antrenman metodu 6 hafta süre ile uygulanmış, bu program öncesi ve sonrasında Shuttle Run test ve el pençe kuvveti (hand grip) testleri uygulanmıştır. Araştırmamızda deneklerin MaksVO2 tayinleri için Shuttle Run (Aerobik Fitness Test) testi kullanılmıştır. Leger ve Lambert (1982) tarafından geliştirilen bu test, tahmini maksimal oksijen kullanımının belirlenmesinde kullanılabilecek en iyi testlerden biri olduğu varsayılmaktadır. Test, sporun doğasına özgü olduğu için özellikle sporcular için oldukça uygun ve kullanışlı bir testtir. Fakat ritim itibariyle bazı spor branşları için uygun olmayabilir. İstatistiksel hesaplamalar SPSS (version 18.0) istatistik programında yapılmıştır. Elde edilen veriler tablolar halinde bulgular kısmında verilmiştir. Bütün deneklerin ölçüm ve test edilen değişkenlerinin ortalaması ve standart sapması hesaplanmıştır. Gruplar arası farklılıkların, ön test ve son test arası farklılıkların tespitinde t-testi kullanılmıştır. İstatistiki açıdan p>0,05 anlamlılık seviyesi, yüksek çıkan değerler için 0.01 anlamlılık seviyesi kabul edilmiş ve tablo“t”değerleri kullanılmıştır. Araştırmanın denek grubunu, Etimesgut Belediye Spor Kulübünden 15 ve Ankara Demir Spor Kulübünden 15 olmak üzere, profesyonel futbol takım oyuncularından gönüllülük esasına göre seçilen toplam 30 sporcu oluşturmaktadır. Sonuç olarak araştırmada elde edilen veriler doğrultusunda genel dayanıklılığın pençe kuvvetine olası etkisini yani mekik testi öncesi- sonrası değerleri birbirine zıt olan mekik testi sonrası pençe kuvveti ölçümü yüksek bulunan deneklerle, öncesi yüksek olan deneklerin genel dayanıklılıkları arasında p>0,05 düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Mekik testi sonrasında pençe kuvveti iyi olan adayların genel dayanıklılığının üst seviyede olmayacağı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
This research professional 3. play the hand grip strength of different strength training methods applied to two football league team is made and to investigate the impact on MaxVO2. This study ungrouped control is done according to a pre-test and post-test research model. The subjects were divided into two groups, those groups and applied to different training programs both in the pre-study, as well as taking measurements after the study aimed to compare the effects of implemented and applied training. Data was gathered by two different methods were applied to 6 weeks of endurance training, this program before and after the Shuttle Run test and hand grip strength (hand grip) test was applied. Shuttle Run to the determination of the subjects in our study maksvo2 (Aerobic Fitness Test) test. Leger and Lambert (1982) test developed by estimated is assumed to be one of the best tests that can be used to determine the maximal oxygen uptake. The test is particularly well suited and convenient testing for athletes to be specific to the nature of the sport. But rhythm may not be suitable for some sports industry as. Statistical calculations were performed with SPSS (version 18.0) was carried out in statistics programs. The data obtained are tabulated in the results section, the average and standard deviation of the subject of measurement and test verilmiştir.büt controlled variables are calculated. The between-group differences in the detection of differences between pretest and posttest t-test was used. In terms of statistical significance level of 0.05, 0.01 significance level for high value on the table it has been accepted and the“t”value is used. The subjects of the research, including Sincan Municipality Sports Club from 15 and 15 from Ankara Iron Sports Club, on a voluntary basis from professional football players constitute a total of 30 athletes selected. As a result, the data line obtained in research overall strength of the potential impact on the grip so after values of the shuttle test Pre-with subjects with high measuring grip strength after the shuttle test the opposite, before among the general strength of high subjects There was no significant correlation at the p>0.05 level . Grip strength test after the shuttle is not expected to be good candidates for the general strength of the good ones.