Sedanter kadınlarda 8 haftalık hatha yoga egzersizlerinin bazı fizyolojik ve motorik parametreler üzerine etkilerinin incelenmesi
Examine the effects of 8-week hatha yoga exercises on some physiological and motor parameters in sedentary women
  1. Tez No: 460098
  2. Yazar: YİĞİT YURTAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP AKİF AFYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, sedanter kadınlarda 8 haftalık Hatha yoga egzersizlerinin bazı fizyolojik ve motorik parametreler üzerine etkilerinin incelenmesidir. Araştırmada Muğla ili Ula ilçesinde yaşayan sedanter kadınların yaş, boy ve kilo ortalama ve standart sapmaları; deney grubu (n=15) yaş 48,27±3,51, boy 160,26±3,47 ve kilo 62,78±4,60, kontrol grubu (n=15) yaş 46,07±5,75, boy 149,66±41,71 ve kilo 62,68±299,59 'dur. Araştırmada, 8 hafta süre ile uygulatılan hatha yoga egzersizlerinin bazı fizyolojik ve motorik parametreleri üzerine etkileri incelendi, kontrol ve deney grupları arasında ön test ve son test desenli karşılaştırma yapıldı. İki gruptan sadece deney grubuna, hatha yoga egzersizleri 8 hafta boyunca haftada 2 kez 60 dk. uygulatılmıştır. Kontrol grubuna ise hiçbir fiziksel aktivite uygulatılmamış ve normal hayatlarına devam etmişlerdir. Çalışmalar öncesi 30 kişinden oluşan toplamda 2 grubun ön testleri (kilo, esneklik, vücüt yağ oranı, kuvvet ve denge) alındı. Deney grubu 8 hafta hatha yoga egzersizleri uygulandı, kontrol grubuna ise hiçbir egzersiz programı uygulanmadı. 8 hafta sonunda grupların son test ölçümleri alındı. Ölçümler, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu yoga alanında uzman kişi olarak tarafından Ula'da bulunan yoga salonunda alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of 8-week Hatha yoga exercises on some physiological and motor parameters in sedentary women. In the research, average age, height, weight and standard deviation of the sedentary women living in Ula, the district of Muğla; experimental group (n=15) age 48,27±3,51, height 160,26±3,47 and weight 62,78±4,60,control group (n=15) age 46,07±5,75, height 149,66±41,71 and weight 62,68±299,59. In the research, the effects of hatha yoga exercises practiced for a period of 8 weeks on some physiological and motor parameters were examined, pre-test and post-test design comparison were made between the control groups and experimental groups. Between the two groups, only the experimental group was practiced hatha yoga exercises 2 times a week during 60 minutes for 8 weeks. Control group was practiced no physical activity and they moved on their own normal lives. Before the research, preliminary tests (weight, flexibility, body fat, strength and balance) of two groups in total consisting of 30 people were enrolled. The experimental group was practiced hatha yoga exercises for 8 weeks, whereas the control group was practiced no exercise program. Post-test measurements of the groups were taken after 8 weeks period. The measurements were taken in a yoga center in Ula by the graduate student in the Department of Sports yoga expert in Muğla Sıtkı Koçman University, School of Physical Education and Sports.