Tibia pilon kırıklarında açık redüksiyon ve internal fiksasyon tedavisinin sonuçları
Outcomes of open reduction and internal fixation treatment of tibia pilon fractures
  1. Tez No: 460121
  2. Yazar: HASAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ATLIHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Ağustos 2011 – Mart 2015 yılları arasında cerrahi olarak tedavi edilmiş 46 Pilon kırıklı hastadan, son kontrolleri yapılan 21 hastanın 21 pilon kırığı çalışmaya dahil edildi ve 21 hastanın 15 (%71.4)'i erkek 6 (28.57)'sı kadın idi. Yaş ortalaması 40.09 (aralık 19-64) idi. Etyolojide ilk sırayı yüksekten düsme (%76.19) almaktadır. 11 kırık Ruedi-Allgöwer tip 2 (%52.38), 10 kırık Ruedi-Allgöwer tip 3 (%47.6) olarak sınıflandırıldı. Gustilo-Anderson sınıflamasına göre 4 (% 57.14) hasta tip 1, 3 (%42.85) hasta tip 2 açık kırığa sahipti. Sadece açık redüksiyon ve internal fiksasyonla tedavi edilen hastalar degerlendirmeye alındı. Tibia tespiti için 13 (%61.90) hastaya anterolateral tibia distal uç plağı, 6 (%28.57) hastaya yonca plak, , 2 (%9.52) hastada interfragmanter vida kullanıldı. Ortalama olarak 29.9(19-64) ay takip edilen hastalar AOFAS skorlama sistemine göre değerlendirildi. Tümü açık redüksiyon ve internal fiksasyonla tedavi edilen hastalardan 7 hastanın (%33.3) değerleri 81-100 arasında ve mükemmel, 14 hastanın (%66.4) değerleri 61-80 arasında bulundu ve iyi olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
From August 2011 to March 2015, 46 patients were surgically treated for pilon fracture, after the final checks of 21 patiens's 21 pilon fracture evaluated for this study in Haseki Training and Research Hospital, Department of Orthopedics and Traumatology. 15 (%71,4) of 21 patients were male and 6 (%28,57) were female. Mean age was 40.09 (19-64). The first order in etiology is the fall from the top (%76.19). Consistent with Ruedi-Allgöwer classification system, type 2 was 11 cases (%52.38), type 3 was 10 cases (%47.6) noticed. According to Gustillo-Andersen classification system, type I was 4 cases (%57,14), type II was 3 cases (%42,85) were evaluated as open fracture. Only patients treated with ORIF were included in the study. 13 cases (%61.90) of anterolateral tibia plate, 6 case s(%28.57) of cloverlift plate and 2 cases (%9.52) of interfragmanter screw were used for pilon fixation. The mean follow up period was 29.9 (19-64) months and the patients were evaluated according to the AOFAS scoring system. The mean of AOFAS score 7(%33.3) patients in 81-100 and excellent, 14 (%66.4) patients in 61-80 and good outcomes and all of patients have excellent and good outcomes.