Sıçanlarda nöroma-ın-continuity tedavisinde cerrahi tedavi seçeneklerinin fonksiyonel testler ile analizi
Analysis of the neuroma-in-continuity surgical treatment options by using functional tests in rats
  1. Tez No: 460154
  2. Yazar: ÇAĞRI ÇAKMAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE FİLİNTE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, nöroma-in-continuity tedavisinde eksizyon sonrası primer onarım ile, ven grefti ile onarım tedavi seçeneklerinin sinir rejenerasyonuna etkisinin fonksiyonel testler ile değerlendirilmesi ve periferik sinir cerrahisi tedavisinde güvenli bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada Sprague-Dawley cinsi erişkin erkek sıçanlar kullanılmıştır. Sağ bacak siyatik siniri serbestleştirilen deney hayvanları cerrahi işlemler için 2 ayrı gruba ayrılmıştır. Grup 1: Primer onarımı grubu (n=5): Nöroma-in-continuity eksizyonu sonrası primer onarım. Grup 2: Ven grefti ile onarım grubu (n=5): Nöroma-in-continuity eksizyonu sonrası ven grefti ile onarım. Hayvalarda birinci aşamada siyatik sinirinde ezilme yaralanması ile NIC oluşturulmasının ardından, 21. Günde NIC tedavi edilmiş, tedavi sonrası sekiz haftalık takibin ardından deneklerin makroskopik ve fonksiyonel değerlendirmesi yapılmıştır. Makroskobik olarak, tüm grupların kontrol sol bacak gastroknemius kaslarının görünümü normal olup, gruplar arasında belirgin fark bulunamamıştır. Sağ bacak gastroknemius kaslarında ise tüm deneysel gruplarda minimal atrofik görünüm saptanmıştır. Çalışma gruplarına ait sinirlerde çevre dokuya belirgin bir yapışıklık görülmemiş, fakat tüm hayvalarda NIC oluşturulabilmiştir. Fonksiyonel testlerde, yürüme analizi ve gastroknemius kas ağırlığı sonuçları bakımından primer onarım grubu ile ven grefti ile onarım grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farkın olmadığı belirlenmiştir. ( p>0.05). Çalışma sonucunda; ven greftinin, rahatça uygulanabilen bir yöntem olması, sinir uçlarında gerginlik olmadan onarıma izin vermesi, hasar sonrası proksimal sinir güdüğünün; distal güdüğe ulaşırken seyredebileceği biolojik bir rehber oluşturması, maliyetinin düşük olması, kolay öğrenilebilir olması nedeniyle altın standart primer suturasyonun uygun olmadığı nöroma-in-continuity vakalarının tedavisinde uygulanabilecek alternatif bir yöntem olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the efficacy of primary repair versus repair with vein graft on nevre regeneration in neuroma-in continuity (NIC) treatment by using functional tests. Adult male Sprague-Dawley rats were used in the study. Experiment animals whose right sciatic nerves have been dissected were divided into two groups. Group 1: Primary Repair Group (n=5): Primary repair after neuroma-in-continuity excision. Group 2: Repair via Vein Graft Group (n=5): Repair via vein graft after excision of neuroma in-continuity. In the first phase, NIC was created by crush injury in the sciatic nerves and NIC was treated on day 21 after injury. Macroscopic and functional evaluations of the experimental animals were performed 8 weeks after the treatment. Left (control side) gastrocnemius muscle appearance was normal by macroscopic evaluation in all groups and there was not significant difference between groups. There were not any signs of obvious adhesion to the surrounding tissue in the experimental side nerves, Minimal atrophic appearance of the gastrocnemius muscles was observed in the all experimental animals. The results of walking track analysis and gastrocnemius muscle healing ratio demonstrated statistically no significant difference between control group and experimental group ( p>0.05). In conclusion, since vein grafts are easily applicable, also allowing tension free repair at the nerve ends and creates biological guidance in order to help proximal nerve end to reach distal stump it can be used as an alternative tecnique when primary repair is not suitable.