Saddle spinal blok ile yapılan pilonidal sinüs cerrahisinde intratekal bupivakain ile meperidinin kıyaslanması
A comparison of intrathecal bupivacaine and meperidine in pilonidal sinus surgery with saddle spinal block
  1. Tez No: 460153
  2. Yazar: AHMET CAHİT KESKİN
  3. Danışmanlar: UZMAN HASİBE SUNUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada, saddle blok ile pilonidal sinüs cerrahisi uygulanan hastalarda intratekal bupivakain ve meperidinin etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: ASA I-II risk grubundan toplam 50 hasta (bupivakain grubunda 25 hasta, meperidin grubunda 25 hasta) çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların başlangıç, ilaç uygulamasından sonra 5, 10, 15, 20, 30 ve 40. dakikalarda kalp tepe atımı, ortalama arterial basınç ve oksijen saturasyonu kaydedildi. Blok seviyesi, postoperatif analjezi süresi ve hasta memnuniyeti de değerlendirildi. Bulgular: Bupivakain grubunda meperidin grubuna göre 5.ve 10.dk kalp tepe atımı (sırasıyla p=0.011 p=0.033) anlamlı olarak yüksek ve 5.dk,15.dk, 20.dk ve 40.dk ortalama arterial basınç (sırasıyla p=0.035 p=0.007 p=0.016 p=0.008) anlamlı olarak düşüktü. İki grup arasında SPO2 ortalamalarında anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
A comparison of intrathecal bupivacaine and meperidine in pilonidal sinus surgery with saddle spinal block Objective: In this study, we aimed to compare the effects of intrathecal bupivacaine and meperidine in patients undergoing pilonidal sinus surgery with saddle block. Material and Methods: A total of 50 patients (25 patients in bupivacaine group, 25 patients in meperidine group) in the risk group of ASA I-II enrolled into the study. Peak heart rate, mean arterial pressure and oxygen saturation of all the patients were recorded at the beginning and 5, 10, 15, 20, 30 and 40 minutes after drug administration. The degree of block, duration of postoperative analgesia and patient satisfaction were also eveluated. Results: Peak heart rate at 5 and 10 minutes were significantly higher (respectively p=0.011 p=0.033) and mean arterial pressure at 5, 15, 20 and 40 minutes were significantly lower (respectively p=0.035 p=0.007 p=0.016 p=0.008) in bupivacaine group than meperidine group. There was no significant difference in mean SPO2 between two groups.