Yeni tanı almış ağır obstrüktif uyku apneli hastalarda CPAP kullanımı öncesi ve sonrası serum apelin düzeylerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 460158
  2. Yazar: CANSU DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT RENDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Obstrüktif uyku apne, uyku sırasında tekrarlayan üst solunum yolu obstrüksiyonları sonucu oluşan uzun süreli hipoksi ve uyku bölünmeleri ile karakterizedir. Beraberinde hastada gündüz ve gece semptomlarının bulunması ise obstrüktif uyku apnesi sendromu (OSAS) olarak isimlendirilir.Tanıda altın standart polisomnografidir.Nazal maske ile uygulanan sürekli pozitif hava basıncı (CPAP) hastalığın tedavisinde ve komplikasyonların önlenmesinde en etkili yöntemdir. Obstruktif sleep apne sendromuna bağlı morbidite ve mortalite primer olarak kardiyovasküler sistem; dolaylı olarak bozulmuş glukoz toleransı,metabolik sendromla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Adiponektinlere yeni katılan apelin hormonu lokal ve sistemik etkileri nedeniyle kardiyovasküler fizyoloji, enerji metabolizması, vasküler yanıtlar üzerinde bir çok etkilere sahiptir.Hipoksi ve endoteliyal disfonksiyonda ekspresyonunun arttığı gösterilmiştir. Çalışmamızda ağır OSAS hastalarının tanı anında ve 3 aylık CPAP tedavisi sonrasında serum Apelin düzeyleri kıyaslandı. Tedavi sonrasında serum Apelin düzeylerinin istatistiksel anlamlı olarak düştüğü gözlendi.Bunun yanında hastaların tanı sırasındaki AHİ değerleri ile serum Apelin düzeyleri arasında pozitif korelasyon izlendi.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea is characterized by recurrent upper respiratory obstructions during sleep, results prolonged hypoxia and sleep divisions. Presence of daytime and nighttime symptoms in the patient, defined as Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) . Polisomnography is the gold standart for diagnosis. Continuous positive air pressure (CPAP) applied with a nasal mask is the most effective method in the treatment of the disease and prevention of complications. The morbidity and mortality due to obstructive sleep apnea syndrome is associated with cardiovascular system, indirectly impaired glucose tolerance and the metabolic syndrome. The newly added apelin hormone is an adiponectin, has many effects on cardiovascular physiology, energy metabolism, vascular responses due to local and systemic effects. - Increased apelin expression induced by hypoxia and endothelial dysfunction. In our study, serum Apelin levels were compared at the time of diagnosis of severe OSAS patients and after 3 months of CPAP therapy. Apelin levels of serum decreased statistically after treatment. In addition, there was a positive correlation between AHI values and serum Apelin levels at the time of diagnosis. The group with additional systemic disease had higher serum Apelin levels before and after treatment. In this respect, we suggest that future studies should be performed among more homogenous patient groups.