Asetabuler displazi hastalarında abduksiyon ortezi kullanımı
The use of abduction bracing in patients with acetabular dysplasia
- Tez No: 460164
- Danışmanlar: UZMAN SERHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ülkemizde oldukça yaygın olarak görülen gelişimsel kalça displazisinin primer asetabuler displazi ile seyreden şeklinin tanı ve tedavisi günümüzde oldukça tartışmalıdır. Bizde çalışmamızda literatürde oldukça sınırlı sayıda veri bulunan primer asetabuler displazi hastalarında abduksiyon ortezi kullanımını araştırdık. T.C. S.B. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2010-2016 yılları arası geriye dönük olarak taranarak daha önce tedavi almamış fakat çekilen pelvis ön-arka grafisinde ölçülen asetabuler indeksi yaş aralığına göre yüksek olan 25 hastayı çalışmaya dahil ettik. Asetabuler displazi saptanan hastalara abduksiyon ortezi tedavisi başladık. Ortez başlangıcı, 1. ay, 3.ay, 6.ay, ortez sonlandırıldığında ve son yapılan kontrollerindeki asetabuler indeks değerleri değerlendirilmeye alındı. 25 hastanın 38 kalçasına ortalama 7 aylık(5-14 ay) iken ortalama 8 ay (6-10 ay) abduksiyon ortezi tedavisi verildi. Takip süreleri 15 ile 62 ay arasında değişmekte olup median takip süresi 29 ay idi. Başlangıçta 31,58 olan Aİ açısı 1.ay, 3.ay, 6.ay takiplerinde anlamlı azalarak ortez sonlandırıldığında 26,21 değerine, son kontrolde ise 22,92 değerine gerilemiştir. Risk faktörü varlığı, ortez başlama yaşı ve ortez kullanım süresi ile tedavi başarısı arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Unilateral olgularda bilaterallere göre; kızlarda erkeklere göre anlamlı olarak daha başarılı sonuçlar elde edildi. Sonuç olarak primer asetabuler displazisi olan hastalarda abduksiyon ortezi kullanımı başarılı bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Diagnosis and treatment of developmental hip dysplasia, which is very common in our country, with primary acetabular dysplasia remains controversial. The aim of this study is to evaluate the outcome of using abduction orthosis in patients with primary acetabular dysplasia, due to the limited data in the literature The archive of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, Orthopedics and Traumatology Department was retrospectively scanned between the years 2010-2016. 25 patients, who had not been treated previously, with higher acetabular index (compared to age normal ranges) measured on the anteroposterior pelvis X-ray were included to the study. The abduction bracing treatment was established to the patients with acetabular dysplasia. Acetabular index re-evaluated at first month, third month, sixth month after the bracing establishment, the ending of the bracing and the last controls. Abduction orthosis treatment was given for 8 months (6-10 months) to 38 hips of 25 patients with median 7 months old (5-14 months). The follow-up period ranged from 15 to 62 months and median follow-up time was 29 months. Baseline AI angle was 31.58. AI angle decreased significantly through the first month, third month, and sixth months after the abduction bracing treatment. AI angle decreased to 26.21 when the bracing was terminated and to 22.92 at the last control.. There was no significant correlation between treatment success and risk factor presence, age of onset of bracing, duration of orthosis. Treatment success were higher in the patients with unilateral dysplasia compared to the patients with bilateral dysplasia and also girls compared to boys. In conclusion, the use of abduction bracing in patients with primary acetabular dysplasia is a successful treatment.