Halluks valgus cerrahi tedavisinde MAU osteotomisi kısa dönem sonuçları
Short term results of MAU osteotomy in hallux valgus surgical treatment
- Tez No: 460165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ERSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH de 10. 05. 2015'le 03. 08.20016 tarihleri arasında 17 hastanın 17 ayağı halluks valgus sebebiyle“mau osteotomisi ve distal yumuşak girişimi”tekniği uygulanarak ameliyat edildi. Hastalar ameliyattan önce ve ameliyat sonrası ve polklinik kontrollerinde çektirilen ayakta basarak ayak ön-arka, yan grafiler ve AOFAS halluks metatarsofalangiel-interfalangiel skala kullanılarak değerlendirildi. 17 hastanın 11'i (%65) kadın, 6'sı (%35) ise erkektir. Hastaların yaş ortalaması 43olup en genci 20 en yaşlısı ise 69 yaşındaydı. Ortalama takip süresi 9 aydır. En kısa süre takip edilen hastanın takip süresi 5 ay, en uzun süre takip edilen hastanın takip süresi ise 19 aydır. Ameliyat edilen 17 ayağın 10'u (%69) sağ, 7'si (%31) ise sol ayaktır. Ameliyat öncesi ve sonrasında halluks valgus açıları ve intermetatarsal açılar karşılaştırılmıştır. Ameliyat öncesi ortalama halluks valgus açısı 39,7 (dağılım 32-50), ortalama intermetatarsal açı ise 18,5 (dağılım 14-23) olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Seventeen feet of 17 patients were operated due to hallux valgus, using“Mau osteotomy and distal soft tissue procedure”technique in the“Orthopaedics Deparment of Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital”.The patients were evaluated with standing AP and lateral feet radiographies obtained before surgery and during last controls and“AOFAS hallux metatarsophalangeal-interphalangeal scala”. Eleven (%65) of the 17 cases were female and 6 (%35) were male. Average age was 43. The youngest patient was 20 years old and the oldest was 69 years old. Ten (%69) of the 17 feet were right foot and 7 (%31) was left foot. Mean follow-up period was nine months. The shortest follow-up period was 5 months and the longest follow-up period was 19 months. Hallux valgus angles and intermetatarsal angles were evaluated before and after surgery. Mean hallux valgus angle was 39,7 (range 32-50) and mean intermetatarsal angle was 18,5 (range 14-23) pre-operatively.