Şekillendirme kalıplarının tasarımı
Form die design
- Tez No: 46017
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. OSMAN ISIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
I ÖZET Bu tez çalışmasında konuya girişle başlanıp delme ve bükme kalıp tasarımı ayrı ayrı incelenip her iki konuyla ilgili örnek bir kalıbın tasarımı yapıldı. Giriş bölümünde kalıpçılık konusu hakkında genel bilgi ve rildikten sonra kalıpçılığın bölümlerinden bahsedildi. Delme ve taslak kalıplarının tasarımında kalıpların çalış tığı preslerden ve kalıp takımlarından bahsedildikten sonra, kesme kuvvetleri, zımba ve kalıp boşluğu hesapları yapıldı. Parçaların malzeme şeridine yerleştirilme yöntemleri şekil lerle gösterildi. Kalıp parçalarından zımbalar, kalıp blokları, kılavuzlar,, sıyırıcı plakalar ve kalıp durducuları tanıtıldı. Sonunda bir kalıbın nasıl yapılacağı anlatıldıktan sonra örnek bir kalıbın hazırlanması için bütün hesaplamaları yapıldı. Bükme kalıplarının tasarımında metalin bükme yönü tespiti nin nasıl yapıldığı anlatıldı. Açınım boyunun ve bükme kuvvet lerinin hesaplamaları yapıldıktan sonra ne tür bükme tipi oldu ğu incelendi. En son örnek bir bükme kalıbının tasarımı için hesaplamaları yapıldı. Bu iki konu anlatıldıktan sonra iki konuyu da içeren örnek bir kalıbın tasarımının yapılabilmesi için gerekli bütün hesap lamaları yapıl tıkdan sonra montaj ve detay resimlari ayrı ayrı çizildi.
Özet (Çeviri)
m' SUMMARY This thesis is a study of punching and bending dies, giving examples and speqirications for both. i The thesis begins by providing general information about the manufacture of dies and continues with a detailed explana tion of the die mailing precess, discussing the individual stages corcorred. The preses used for punching and bending are discussed, as well as some of the equipment used make dies. An explanation of hew to calculate the cutting forces and gaps between punch cavity is given. Chapter 2 explains with illustrations how the workpiece is set vyp within the press. This chapter also includes information about' punches, die blocks, guides, stripper plates and Chapter 3 explains how to find the direction of bending when designing the bending dies. Chapter 3 denenstrates the calculation of the total, open length of the sheet, and the bending forces. It also discusses the types of bends. Finally, an example is used to demonstrate the design process and the calculations involved.