A Spanning tree approach to solving the absolute p-center problem
P-Merkez problemi çözümüne kapsarağaç yaklaşımı
  1. Tez No: 46018
  2. Yazar: BURÇİN BOZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BARBAROS TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET p-MERKEZ PROBLEMİ ÇÖZÜMÜNE KAPSARA?AÇ YAKLAŞIMI Burçin Bozkaya Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Barbaros Tansel Nisan, 1995 p-Merkez problemi, bir serim üzerinde yeralan n talep noktasına hizmet verecek p merkezin serim üzerine yerleştirilmesini kapsamaktadır. Amaç, talep noktaları ile hizmet aldıkları en yakın merkezler arasındaki en büyük ağırlıklı uzaklığı enküçüklemektir. Uygulamada bu probleme, hastane, karakol, itfaiye gibi, acil hizmet gerektiren birimlerin yerleştirilmesi örnek gösterilebilir. Prob lemin çözümünün, genel serimlerde AfV-Zor, ağaç serimlerde ise polinom zamanlı olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, problemi genel serimlerde çözmeye yönelik, o serimin kapsarağaçlarınm kullanıldığı bir yaklaşım önerilmektedir. Öncelikle, serim eniyi çözümünü veren bir eniyi ağacın varlığı gösterilmiş, daha sonra iki ayrı özel ağaç tipinin serim eniyi çözümünü verip vermediği deneyi sel olarak incelenmiştir. Ayrıca, eniyi ağacın ne gibi özelliklere sahip olduğu araştırılmış, belli özel durumlar için eniyi ağacın polinom zamanda bulunabileceği gösterilmiştir. Anahtar sözcükler : p-merkez, kaplama.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SPANNING TREE APPROACH TO SOLVING THE ABSOLUTE p-CENTER PROBLEM Burçin Bozkaya M.S. in Industrial Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Barbaros Tansel May, 1995 The p-center problem on a network is a model to locate p new facilities that will serve n existing demand points on that network. The objective is to minimize the maximum of the weighted distances between each demand point and its nearest new facility. This type of problem usually arises in the location of emergency facilities like hospitals, police and fire stations. The problem is known to be.AT'P-Hard on a cyclic network, but polynomial-time solvable on a tree network. In this study, a spanning tree approach to solving the problem on a cyclic network is discussed. First, the existence of an optimal spanning tree that gives the network optimal solution, is proved. Then, two specific types of spanning trees are introduced and experimentally tested whether they contain the optimal tree or not. Also, some properties of such an optimal tree are discussed and some special cases for which the optimal tree can be determined in polynomial time, are identified. Keywords : p-center, covering.