Karbonmonoksit zehirlenmesi ile çocuk acil polikliniğine başvuran olgulardaki trombosit sayılarının ve ortalama trombosit hacimlerinin değerlendirilmesi
Assessment of thrombocyte counts and average thrombocyte volumes in cases of carbonmonoxyde poisoning admitted by pediatric emergency service
  1. Tez No: 460181
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA GÜNEYLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE AYŞİN TAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi dünyada ve ülkemizde hastalık ve ölüm ile sonuçlanan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Zehirlenmeye bağlı ölümler arasında ilk sırada yer almaktadır. Çalışmamızın amacı, akut CO zehirlenmesi olan olgularda kan karboksihemoglobin (COHb) düzeyleri ile trombosit sayıları ve ortalama trombosit hacmi (MPV)değerleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve böylece trombosit aktivasyon göstergesi olan MPV değerlerindeki değişimleri saptamaktır. Çalışmamızda 2012-2015 tarihleri arasında hastanemizin çocuk acil servisinde akut CO zehirlenmesi nedeni ile takip edilen 306 olgunun laboratuvar sonuçları (kan gazı, tam kan sayımı ve kardiyak belirteçler) geriye dönük olarak incelendi. Kontrol grubu olarak çocuk polikliniğine başvuran, ek şikâyeti olmayan ve tetkiklerinde anormallik saptanmayan 57 olgu alındı. Olguların yaşları 1 ay-17 yıl 11 ay (ortalamaları 9,7±5,0 yıl) arasında olup, 154'ü (%50,3) kız, 152'si (%49,7) erkekti. Yaş gruplarına göre dağılımda olgular en sık 11-18 (%47,3) yaş grubunda saptandı. Olguların geliş COHb düzeyleri %5,3–52,1 (ortalama %22,2±9,1) arasında olup, COHb düzeyi %5-19,9 olan olgular Grup 1 (n=132; %43,1) ve ≥%20 olan olgular Grup 2 (n=174; %56,9) olarak belirlendi. Olguların geliş beyaz küre, hemoglobin, kütle kreatin kinaz-MB (CK-MB), laktat değerleri ve trombosit sayılarının, 6.
Özet (Çeviri)
Carbon Monoxide (CO) poisoning is an important public health problem, resulting disease and death in our country and in the world. It ranks first among mortalities caused of poisoning. Objective of our study was to assess the correlation between carboxyhemoglobin (COHb) levels in bloods of patients with acute CO poisoning and plateletnumbers and mean platelet volume (MPV) values, in order to determine the changes in MPV values which is the indicator platelet activation. With this objective, laboratory results (blood gas, complete blood count and cardiac markers) of 306 patients who were followed up for acute CO poisoning in pediatric emergency department between 2012-2015, were retrospectively examined. As the control group 57 cases were taken, who has applied to our pediatric polyclinics without additional complaints and in whose examinations no anomalies were detected. Ages of the cases were between 1 month-17 years 11 months (with an average of 9,7 ± 5,0 years). 154 were female (%50,3) and 152 were male (%49,7). Distributed as age groups, the most frequent cases were in 11-18 age group (%47,3). COHb levels of the cases at arrival were between %5,3-52,1 (Average %22,2 ± 9,1). Cases with a COHb level between %5-19,9 were grouped as Group 1 (n=132; %43,1), while the ones with COHb levels ≥%20 were grouped as Group 2 (n=174; %56,9).