Karbonmonoksit zehirlenmesi olan hastalarda karboksihemoglobin değerlerinin eritrosit frajilitesi üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of carbon monoxide levels on osmotic fragility in children with acute carbon monoxide poisoning
- Tez No: 460183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Karbonmonoksit zehirlenmesi tüm dünyada sık görülen zehirlenmelerden birisidir. Karbonmonoksitin oksijen ile yarışmalı olarak hemoglobine bağlanması sonucunda doku oksijenasyonu azalır. Hipoksi ve kan akımındaki azalma karbonmonoksitin sitokrom c oksidaza bağlanmasına, serbest oksijen radikallerinin oluşumuna neden olarak oksidatif stresi uyarır. Osmotik frajilite eritrositlerin hemolize uğrama derecesini gösteren bir testtir ve oksidatif stres ile ilişkilidir. Bu çalışmada karbonmonoksit zehirlenmesi olan hastalarda karboksihemoglobinin oluşturduğu oksidatif stres sonucu eritrosit frajilitesindeki etkilenimin araştırılması amaçlandı. Hastanemiz Çocuk Acil Polikliniği'ne Ocak 2014 - Mart 2016 tarihleri arasında karbonmonoksit zehirlenmesi ile başvuran 2 ay- 17 yaş arası 70 hasta ve 12 ay-17 yaş arası sağlıklı 50 çocuk çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol gruplarında tam kan, kan gazı, biyokimya testleri, osmotik frajilite ve periferik yayma değerlendirildi. Hasta (39 kız ve 31 erkek, ortalama yaş = 9,3±5 yıl) ve kontrol grubundaki (31 kız ve 19 erkek, ortalama yaş = 10,3±4,6 yıl) çocukların yaşları ve cinsiyetleri benzer idi (p >0,05). Hasta grubunda karboksihemoglobin düzeyi ile ozmotik frajilite testinde 0,45; 0,50; 0,55; 0,60; 0,65 tuz konsantrasyonlarıdaki hemoliz yüzdeleri arasında pozitif ilişki saptandı (sırasıyla p =0,007; 0,000; 0,000; 0,012; 0,039). Bayılma yakınması ile başvuran hastaların (n=21, %30), 0,50 tuz konsantrasyonunda yapılan osmotik frajilite testinde hemoliz yüzdeleri (ortanca = %87, min-max = %61-96) bayılma yakınması olmayan hastalara göre (ortanca = %80, min-max= %19-92) anlamlı yüksek olduğu saptandı (p =0,002). Ayrıca bayılma yakınması ile başvuran hastaların 0,50 tuz konsantrasyonunda yapılan osmotik frajilite testinde hemoliz yüzdeleri (ortanca= %87, min-max= %61-96) kontrol grubuna göre (ortanca = %79, min-max = %30-97) anlamlı yüksek olduğu saptandı (p=0,004). Hasta grubunda başvuru anında bakılan kırmızı küre sayısı, hemoglobin ve hematokrit ölçümleri, 6.
Özet (Çeviri)
Carbon monoxide poisoning is the leading cause of poisonings all over the world. Carbon monoxide competitively bounds oxygen which causes diminished tissue oxygenation. Hypoxia and diminished blood flow causes carbon monoxide be occupied with cytochrome c oxidase, generation of free oxygen radicals which eventually causes stimulates oxidative stress. Osmotic fragility test shows the degree of erythrocyte hemolysis and is related with oxidative stress. In this study it was aimed to investigate the effect of oxidative stress on erythrocyte fragility in patients with carbon monoxide poisoning which is caused by carboxyhemoglobin. The study included 70 patients (between 2 month-17 years old) with carbon monoxide poisoning who admitted to our hospital's pediatric emergency policlinics during January 2014 - March 2016 and 50 healthy children as control group (between 12 month-17 years old). Whole blood count, biochemistry tests, osmotic fragility and peripheral blood smear were evaluated in patient and control groups. The age and gender of the patient (39 girl and 31 boy mean age = 9.3±5 years) and control group (31 girl and 19 boy mean age = 10.3±4.6 years) were comparable (p >0.05). A positive correlation was determined in patient group between carboxyhemoglobin levels and percent of hemolysis in 0.45, 0.50, 0.55, 0.60, 0.65 salt concentrations in osmotic fragility tests (p =0.007; 0.000; 0.000; 0.012; 0.039 respectively). The percent of hemolysis in 0.50 salt concentrations in osmotic fragility tests were significantly higher in patients with syncope (n=21, 30%) (Median = 87%, min-max = 61-96%) than patients without syncope (median = 80%, min-max = 19-92%) (p =0.002). Besides, the percent of hemolysis in 0.50 salt concentrations in osmotic fragility tests were significantly higher in patients with syncope (median = 87%, min-max = 61-96%) than controls (median = 79%, min-max = 30-97%) (p =0.004).