Karbonmonoksit zehirlenmesi olan çocuklarda oksidan ve antioksidan parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress and antioxidant parameters in children with carbon monoxide poisoning
- Tez No: 468836
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ÖZGÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Karbonmonoksit (CO) renksiz, kokusuz toksik bir gazdır. Karbonmonoksit zehirlenmesi ise mortalite ve morbiditenin önemli nedenlerinden biridir. Vücutta serbest radikallerin üretimi ve antioksidan savunma sistemi arasındaki denge oldukça önemlidir. Eğer çok sayıda serbest radikal veya korunmak için daha az sayıda antioksidan var ise, oksidatif stres gelişir, kronik ve kalıcı hasara neden olur. Birçok hastalıkta olduğu gibi CO zehirlenmesinin patofizyolojisinde de oksidatif stres önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı; CO zehirlenmesi nedeniyle başvuran hastalarda oksidatif stresin değerlendirilmesi için idrar 8-hidroksi deoksiguanozin (8- OHdG), plazma protein karbonili (PK) ve plazma malondialdehit (MDA) düzeyleri ile antioksidan savunma sisteminin değerlendirilebilmesi için eritrosit glutatyon (GSH) düzeyleri, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz ve glutatyon peroksidaz (GPx) enzim aktivitelerinin ölçülmesidir. Ayrıca elde edilen sonuçların hastaların klinik, laboratuvar sonuçları ve verilen tedavi şekli ile olan ilişkisi değerlendirildi. Çalışmaya prospektif olarak Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğine CO zehirlenmesi nedeniyle başvuran 0-18 yaş arasındaki çocuklar dahil edildi. Hastaların tanı ve tedavi planında herhangi bir değişiklik yapılmadan, tedavi öncesi ve sonrasında kan ve idrar örnekleri alındı. Çalışma grubunun bazal oksidan ve antioksidan düzeyleri, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında plazma MDA düzeyleri çalışma grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,019). Normobarik oksijen tedavisi verilen hastaların tedavi öncesi (NBO) ve sonrası ile hiperbarik oksijen (HBO) tedavisi verilen hastaların tedavi öncesi ve sonrası oksidan ve antioksidan parametre düzeyleri karşılaştırıldığında da katalaz dışında anlamlı bir farklılık bulunamadı. Normobarik oksijen tedavisi alan grupta katalaz enzim aktivitesinin tedaviden sonra anlamlı olarak azaldığı görüldü. Sonuç olarak; CO zehirlenmesinin çocuklarda erken dönemde lipid peroksidasyonunu arttırdığı, ancak verilen tedavilerin oksidan ve antioksidan parametreler üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Carbon monoxide (CO) is a colourless, smell-free, toxic gas. Carbon monoxide poisoning (COP) is one of the most important causes of morbidity and mortality. The balance between the production of free radicals and antioxidant defenses in the body has important health implications; if there are too many free radicals or too few antioxidants for protection, a condition of oxidative stress develops, which may cause chronic and permanent damage. As in many other diseases, in pathophysiology of COP, oxidative stress plays a certain role. In this study, we aimed that to investigate oxidative stress through the analysis of 8-hydroxy deoxyguanosine (8-OHdG), plasma protein carbonyl (PK), plasma malondialdehyde (MDA) and to evaluate antioxidant defense system by analyzing erythrocyte glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD), catalase and glutathione peroxidase (GPx) levels. In addition, we aimed that to study associations between these results and clinical, laboratory aspects and treatment options of patients presenting with CO poisoning. This prospective study was held in Hacettepe University Ihsan Dogramaci Children's Hospital, Pediatric Emergency Department. Patients, aged between 0-18 years, with acute CO poisoning were included. Without any changes in the management of these patients, blood and urine samples were collected right before and after treatment. Plasma MDA levels were found to be significantly higher in the study group when compared with the control group (p=0.019). No statistically significant differences between before and after treatment analysis except for catalase activity (only in group of normobaric oxygen treatment) were found in either normobaric oxygen treatment group or hyperbaric oxygen treatment group. Enzymatic activity of catalase was significantly decreased after normobaric oxygen therapy. This study showed that CO poisoning is associated with increased lipid peroxidation in children immediately after poisoning. However, treatment modalities do not have a significant effect on oxidative stress or antioxidant parameters.