Özgül öğrenme güçlüğü tanılı çocuklarda ve ebeveynlerinde yaşam kalitesi ve komordibitenin etkisinin değerlendirilmesi
Quality of life of children and parents with specific learning disorder and effect of comorbidity
- Tez No: 460184
- Danışmanlar: UZMAN ALİ GÜVEN KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Öğrenme bozukluğu; çeşitli genetik, epigenetik ve çevresel etmenlerle belirlenen, biyolojik temele dayalı bir nörogelişimsel bozukluktur. Hastalıktan etkilenen çocuklar zeka düzeylerinden beklenen akademik başarıyı gösterememektedir. DSM 5'te Özgül Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG)“Nörogelişimsel Bozukluklar”başlığında yer almış olup yeterli eğitime rağmen başarı gösteremeyen çocuklara tanı konulması şartı getirilmiştir. ÖÖG çocuk ve ebeveynin yaşamına birçok ek yük getireceği için yaşam kalitesini de bozmaktadır. Literatürde yaşam kalitesiyle ilişkili yapılan çalışmalarda eştanıların ebeveynin yaşam kalitesine etkisiyle ilgili veriler kısıtlıdır. Araştırmamızda çocuk ve ebeveynin yaşam kalitesinin eştanı varlığında ne yönde etkilendiğinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Polikliniği'ne Haziran 2016 – Ekim 2016 arasında başvuran 79 ÖÖG hastası olgu 77 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm vakalarla ÇDŞG-ŞY yarı yapılandırılmış görüşme formuyla eşlik eden psikiyatrik bozukluklar araştırılmıştır. Tüm olgu ve kontrollerin ebeveynlerine Beck Depresyon Envanteri, Durumluluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü-Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği doldurulmuştur. Sonuçlar SPSS 18.0 paket programıyla değerlendirilmiş olup annede depresyon ve anksiyete değerlerinin yaşam kalitesini ne yönde etkilediğini araştırmak için korelasyon analizi yapılmıştır. BULGULAR: Olgu ve kontrol gruplarımız sosyoekonomik değişkenler açısından değerlendirildiğinde benzer bulunmuştur. ÖÖG grubunda en sık eş tanılar sırasıyla DEHB, KOKG, özgül fobi, AAB ve depresyondu. Ebeveynlerin depresyon ve anksiyete puanları kontrol grubuna göre daha yüksekti. Hem ebeveynde hem de çocukta yaşam kalitesinin bozulmasını en çok ebeveynin depresyon ve anksiyete puanları etkilemekteydi. SONUÇ: ÖÖG toplumda sık görülmesine rağmen yeterince tanınamamakta ve çocukların yaşam kalitesi sağlıklı çocuklara kıyasla oldukça kötü etkilenmektedir. Hipotezimiz bulgularımızla desteklenmekle beraber ebeveynin psikiyatrik tedavi alması ile çocuğun yaşam kalitesini düzeltebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Learning disability is a biologically based neurodevelopmental disease which determined by genetic, epigentic and environmental influences. Clinically it is defined by discrepancy between IQ and academic performence. Specific Learning Disorder (SLD) takes place under the title of“Neurodevelopmental Disorders”in DSM-5 which has proposed the diagnosis after response to intervention. SLD carries out a lot of consequences along with and quality of life of parent and patient is complicated with its disturbances. We hypothesize that SLD is related with a lot of psychiatric comorbidities and also disturbates the quality of life of parent and patients. We have explored the direction of this relation with quality of life of parents. MATERIAL AND METHOD: The patients are collected from Bakirkoy Research and Training Hospital of Psychiatry, Neurology and Neurosurgery, Department of Child and AdolescentPsychiatry between July 2016- October 2016. 79 SLD patient and 77 healthy subjects included in this study. The comorbidity is searched with K-SADS-PL, and parents' depression and anxiety traits with Beck Depression Inventory, State and Trait Anxiety Inventory, and quality of life of child and parents with PEDSQOL-P and WHOQOL-BREF. All of inventories are filled out by parents, because of literacy deficits in children. SPSS 18.0 is used in data analysis, and factors that effect quality of life is identified with correlation analysis. RESULTS: SLD and control grup was similar in terms of sociodemographic data. The most seen comorbidities in SLD group were ADHD, ODD, specific phobia, seperation anxitey disorder and major depression, respectively. The parental depression and anxiety scores were higher than healthy controls. The most related predictor of quality of life of child and parent was presence of parental depression and anxiety symtoms. CONCLUSION: SLD is a highly common but underdiagnosed disorder which disturbates quality of life of the effected children higher than the healthy controls. Our hypothesis was supported with our findings and also it is highly recommended to treat parents' psychiatric disorders to improve child's life quality.