Yoğun bakım ünitesinde 2 yıllık sürede saptanan kandida enfeksiyonlarının retrospektif olarak incelenmesi
- Tez No: 460185
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM DERBENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Fungal infeksiyon sıklığı gelişen tanı ve tedavi tekniklerine rağmen son yıllarda artış göstermektedir. Hastane kaynaklı fungal infeksiyonların büyük bir kısmını kandida türleri oluşmaktadır. Kandida türlerine bağlı kan dolaşım sistemi infeksiyonları 1980-1990 yılları arasında on kat artış göstermiştir. Günümüzde kronik hastalık ve invaziv işlem sıklığındaki artış ile beraber, yoğun antibakteriyel ve sitotoksik tedavi uygulaması sonucunda kandidemi görülme oranı artmaktadır. Hastane kökenli kan dolaşım sistemi infeksiyon etkenleri arasında kandida türleri dördüncü sıklıkta görülmekte ve ciddi mortalite ve morbiditeye neden olmaktadır. Bu çalışmada yoğun bakım ünitesinde izole edilen kandida kültürlerinin kan kültüründe üremesi olan ve diğer kültürinlerde üremesi olan olguların risk faktörleri açısından değerlendirilmesi amaçlandı. Ocak 2014-Aralık 2015 tarihleri arasında anesteziyoloji ve reanimasyon yoğun bakım ünitesinde yatan ve herhangi bir kültüründe kandida üremesi saptanan hastalar çalışmaya alındı. Her hasta için demografik veriler, klinik ve laboratuvar bulguları ve uygulanan girisimleri içeren form dolduruldu. Veriler retrospektif olarak değerlendirildi. Gruplarda oranların karşılaştırılması Ki Kare Analizi ile yapıldı. Koşulların sağlanamadığı durumlarda Monte Carlo simülasyonu uygulandı. Ocak 2014-Aralık 2015 tarihleri arasında anesteziyoloji ve reanimasyon yoğun bakım ünitemizde yatmakta olan ve herhangi bir kültüründe kandida üremesi olan 75 hasta çalışmaya dahil edildi. Yoğun bakım ünitemizde yatarak tedavi gören hastalardan alınan kültür örneklerinde %5 oranında kandida üremesi saptanmıştır. Olguların 21'inde (% 24,7) kan kültüründe kandida üremesi, 54'ünde (% 75,3) kan kültürü dışında herhangi bir kültüründe kandida üremesi saptanmıştır. 2 yıllık dönem içinde kandida üremesi olan tüm kültürler incelendiğinde; Kan kültüründe 39 (% 51,3), Trakeal aspirat kültürü (TAK) 32 (% 42,1), idrar kültüründe 20 (% 26,3), Santral katater 11 (% 14,5), yara kültüründe 6 (% 7,9), balgam kültüründe 4 (% 5,3), vücut sıvısı kültürü (VSK) 2 (% 2,6) adet üreme gözlenmiştir. Değişik risk faktörleri açısından değerlendirilen hastaların Yoğun bakımda kalış süresinin uzaması, kandidemi gelişmesi riski açısından istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Santral venöz basınç (CVP) kateteri kullanım süresi kandidemi gelişen grupta istatistiksel olarak anlamlı uzun saptanmıştır. Herhangi bir kültüründe kandida üremesi saptanan hastalarda total parenteral nütrisyon (TPN) kullanımının kandidemi riskini arttırmadığı saptanmıştır. Üreyen kandida türleri incelendiğinde literatürle uyumlu olarak en sık C.albicans saptanmıştır. iv Herhangi bir kültüründe kandida üremesi saptanan hastalarda diabetes mellitus varlığının kandidemi riskini arttırmadığı saptanmıştır. Yoğun bakımda uzun süre yatışı olan ve çeşitli risk faktörleri bulunan hastalar kandida enfeksiyonları açısından duyarlı hale gelmektedirler Bu durum mortalite ve morbiditeyi arttırmaktadır. Bu nedenle yoğun bakım hastaları ile çalışan hekimler için risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve invazif kandida enfeksiyonu için yüksek riskli hastaların bulunması önemlidir. Santral venöz kateteri bulunması, sepsis/septik şok varlığı, TPN kullanımı yoğun bakım hastalarında mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Fungal infections have been increasing in frequency over the past years. The majority of nosocomial fungal infections are caused by Candida species. Bloodstream infections due to Candida species. have increased 10 fold between 1980 and 1990. Nowadays the rate of candidemia has raised with excessive antibacterial and cytotoxic treatment applications associated with an increase in chronic diseases and invasive process frequencies. Among the agents that cause nosocomial bloodstream infections, Candida spp. are the fourth most common agent, and associated with serious morbidity and mortality. This study aimed to evaluate the risk factors of candidiasis in intensive care unit patients. We compare risk factors of between candida at blood samples and candida at other body samples, Patients were enrolled in the study between January 2014 and December 2015. Structured forms, including demographic data, clinical and laboratory findings and applications, were fulfilled for each patient. The data were evaluated retrospectively. Chi-square analysis and monte carlo simulation were used for statistical analysis. This study includes 75 patients who had been treated in our intensive care unit and had had candidasis at any body sample between January 2014 and December 2015. Candidasis amount of the samples which had been taken from the patients who had been receiving inpatient treatment in our intensive care unit had been 5%. In 21(24;7%) patients candidemia were spotted,candidasis in any except the blood sample were detected in 54 (75,3%) of the patients.When the every samples in 2-years period which has candidasis have been examined; in blood sample, 39 (51.3%), tracheal aspiration sample 32 (42.1%), 20 (26.3%), catheter sample 11 (14.5%) urine sample, 6 (7.9%) wound sample 4 (5,3%), body fluid sample 2 (2,6%) candidasis were observed. The duration of intensive care stay unit of the v patients who have been evaluated for various risk factors has been found statitically significant in terms of the risk of candidasis.The duration of cvp use was statistically longer in the patients with candidemia. It has been detected that use of tpn does not increase the risk of candidemia at the patients who have candidasis at any body sample. When the species of candida at the samples examined C. Albicans was detected the most frequent as for the literature. It has been detected that the presence of diabetes mellitus at the patients who have candidasis at any samples does not increase the risk of candidemia. Patients, who have longer hospitalization and various risk factors, become vulnerable for candida infections. That causes increased mortality and morbidity. Therefore, for doctors, who works with critically ill patients, considering risk factors and identifying high risk patients for invasive candida infections are important. Presence of central venous catheter, sepsis/septic shock and TPN use should be considered in critically ill patients.