Prostat kanserinde robotik ve laparoskopik radikal prostatektoinin onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparision the oncologic and functional results of robotic and laparoscopic radical prostate in prostate cancer
- Tez No: 460187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Prostat kanseri; Avrupa'da 70 yaş üstü erkeklerde cilt kanseri haricinde en sık görülen kanser tipidir. Gelişmiş ülkelerde önemli morbidite ve mortalite sebebidir. ABD'de 2016 yılında 180.890 yeni prostat kanseri vakası ve 26.120 buna bağlı ölüm tahmin edilmektedir. Prostat kanseri için, dünya ortalaması yüz binde 28'lerde iken, Avrupa ortalaması yüz binde 60'larda ve ülkemizde ise yüz binde 37'lerdedir. Prostat kanseri ülkemizde erkeklerde en sık görülen kanser olup, kansere bağlı ölümlerde akciğer kanserinden sonra ikincidir. Radikal prostatektomi; lokal evre prostat kanserinde on yıl üzerinde yaşam, beklentisi olan hastalarda standart tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Radikal prostatektomi; açık, laparoskopik ve robot yardımlı olmak üzere 3 farklı teknikle uygulanabilir. 1980'lerden itibaren açık radikal prostatektomi sinir koruyucu tekniklerle düşük morbiditeyle uygulanmıştır. Teknolojinin ilerlemesi cerrahi aletler ve görüntü sistemlerinin gelişmesi minimal invaziv tekniklerin ürolojiye entegre olmasını sağladı. Günümüzde laparoskopik ve robotik teknikler açık cerrahiye göre; daha küçük insizyon, daha az post operatif ağrı, daha kısa hastanede kalış ve üretral kateterizasyon süresi, daha az perioperatif komplikasyon, daha yüksek kontinans ve erektil fonksiyon oranları ve benzer onkolojik sonuçlar ile radikal prostatektomide sıklıkla uygulanmaktadır. Kliniğimizde 2008-2016 yılları arasında prostat kanseri nedeniyle robot yardımlı radikal prostatektomi uygulanan 635 hastanın; laparoskopik radikal prostatektomi uygulanan 24 hasta ile onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most common non-skin cancer in elderly males (> 70 years of age) in Europe. It is a major cause of morbidity and mortality in developed countries. In the USA, 180,890 new prostate cancer cases and 26,120 deaths are estimated in 2016. For prostate cancer, the world average incidance is 28/100.000, while the European average is 60/100.000 and 37/100.000 in our country. Prostate cancer is the most common cancer in men in our country and the second in cancer-related deaths after lung cancer. Radical prostatectomy is accepted as the standard of care for patients with life expectancy over ten years in local stage prostate cancer. Radical prostatectomy can be performed with open, laparoscopic and robot assisted techniques. Open radical prostatectomy was performed with low morbidity with nerve protective techniques from the 1980's. The advancement of the technology has led to the development of surgical instruments and imaging systems to integrate minimally invasive techniques into the urology. Today, laparoscopic and robotic techniques are applied for radical prostatectomy with less incision, less post operative pain, shorter hospital stay and urethral catheterization time, fewer perioperative complications, higher continence and erectile function rates and similar oncologic outcomes compared with open surgery. We aimed to compare the oncologic and functional outcomes of 635 patients who underwent robot assisted radical prostatectomy and 24 patients undergoing laparoscopic radical prostatectomy between 2008-2016 years, due to prostate cancer in our clinic.