Rotator manşet yırtıklarında artroskopik tedavi sonuçlarımız
Outcome analysis of arthroscopic treatment of rotator cuff tears
  1. Tez No: 460186
  2. Yazar: CEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: UZMAN AHMET KAMİL ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Klinik muayene ve radyolojik olarak tanısı konulan rotator manşet yırtıklarının tam artroskopik tamiri sonuçları klinik, fonksiyonel ve olarak değerlendirildi. Biz ayrıca manyetik rezonans görüntüleme ile tekrarlayan yırtık gelişme oranları değerlendirildi. Hastalar ve Yöntem: Artroskopik rotator manşet yırtık tamiri yapılan ve kontrolü yapılarak fonksiyonel skorları bakılan 37 hasta değerlendirilmeye alındı. Ortalama yaş ortalama yaş 52.0±6.4 (dağılım 39-65), ortalama takip süresi 10.9±4.0 (dağılım 6-21) ay saptanan hastaların 16'sı erkek (%43.2), 21'i (%56.8) kadın idi. Hastalar preop direkt grafi ve MR ile radyolojik, preop ve postop constant skoru ile klinik olarak değerlendirildi. Bulgular: Etkilenen omuzların 28'i (%75.7) sağ, 9'i (%24.3) sol tarafta idi. 9 (%24.3) hastaya akromioplasti yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Clinical and functional arthroscopic repair results of rotator cuff tears which have been diagnosed both radiographically and clinicaly have been evaluated. In our study, we also evaluated the ratio of recurrent ruptures under magnetic resonance imaging after surgery. Patients And Method: 37 patients treated with arthroscopic rotator cuff tear repair have been studied. Functional scores at the last follow-up were recorded. Mean age was 52.0±6.4 (range 39-65), Mean follow up time was 10.9±4.0 (range 6-21). 16 patients were (43.2%) male and 21 (56.8%) were female. Preoperatively patients were examined radiologically with X ray and MR and clinically with constant score. Postoperative constant scores were recorded. Results: 28 (75,7%) of the effected shoulders were on the right side and 9 (24.3%) were on the left side. 9 (24.3%) of the patients went through acromioplasty. As a result of statistical analysis; significant difference was found between preoperative and postoperative Constant UCLA score, QUICKDASH score ve Oxford omuz score averages. In a viewpoint on functional results, significant increase was shown between preoperative and postoperative extremity range of motion. The continuity of the rotator cuffs are evaluated with magnetic resonance imaging at the last visits of the patients and there was recurrent ruptures at the 6 patients. Conclusion: In selected cases, when the tear is not massive, arthroscopic rotator cuff repair may be the preferred treatment method becouse of its predictable good results and relatively less complication rate. Routine acromioplasty or subacromial decompression are not recommended