Böbrek tümörlerinde radikal ve parsiyel nefrektominin onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Oncological and functional outcomes of radical nephrectomy and partial nephrectomy in kidney tumors
- Tez No: 460188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Böbrek tümörlerinde radikal nefrektomi (RN) ve parsiyel nefrektominin (PN) onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarını karşılaştırmak. Materyal ve Metod: Kliniğimizde 2009 ile 2016 yılları arasında böbrek tümörü nedeniyle 201 hastaya RN veya PN operasyonu yapıldı. Operasyon öncesi ve takip sonuçları prospektif olarak kaydedildi ve retrospektif olarak incelendi. Hastaların preoperatif ve postoperatif sonuçları student paired t test ve Wilcoxon testi ile, sağkalım eğrisi Kaplan-Meier analizi kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 201 hastadan 79'u RN 122'si ise PN operasyonu geçirmiştir. RN grubunun yaş ortalaması 60.5, PN grubunun ise 55.4 idi (p =0.007). RN grubunda ortalama operasyon süresi 207.1± 51.3 dk iken, PN grubunda 193.1± 56.5 dk idi (p =0.078). Ortalama kan kaybı RN grubunda 613.4 ± 280.6 mL iken, PN grubunda 274.2 ± 258.6 mL idi (p =0.005).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the oncological and functional outcomes of radical nephrectomy (RN) and partial nephrectomy(PN). Materials and Methods: 201 patients with kidney tumor underwent RN and PN between 2009 and 2016. Preoperative, operative and postoperative follow-up data was recorded prospectively and analyzed retrospectively. Preoperative and postoperative data were compared using student paired t test and Wilcoxon test. Surivival of the patients were analyzed using Kaplan-Meier test. Results: 79 patients underwent RN and 122 patients underwent PN. The mean age of RN and PN groups was 60.5 and 55.4, respectively (p =0.007). The mean operation time was 207.1± 51.3 min in RN group and 193.1± 56.5 min in PN group (p =0.078). The mean estimated blood loss was 613.4 ± 280.6 mL in RN group and 274.2 ± 258.6 mL in PN group (p =0.005).