İnmeli hastalarda robot tedavisi ile birlikte zorunlu kullanım tedavisinin yürüme hızı, denge koordinasyon ve günlük yaşam aktivitesi üzerine etkisi
The effect of constraint induced movement therapy together with rehabilitation robotics on walking speed, balance and coordination and the daily life activity of the patients with strokes
- Tez No: 460193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TOMRUK SÜTBEYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Robotik yürüme tedavisi ve zorunlu kullanım terapisi (kısıtlama ile geliştirilmiş zorunlu hareket terapisi) inmeli hastalarda motor iyileşmeyi arttırmaktadır. Her iki tedavinin birlikte uygulanması tedavinin etkinliğini arttırdığı düşünülmektedir. Bu çalışmadaki amaç; inmeli hastalarda robotik yürüme tedavisi ile birlikte zorunlu kullanım terapisinin yürüme hızı, denge koordinasyon parametreleri ve günlük yaşam aktivitesi üzerine olan etkisini yalnız robotik yürüme tedavisi ile karşılaştırmaktır. Metod: Subakut ve kronik dönem inmesi olan, bağımsız veya asistif cihaz yardımıyla ambule olabilen 25 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci grup 12, ikinci grup 13 katılımcıdan meydana geldi. Birinci grup yalnızca robotik yürüme terapisi haftada 5 gün, 3 hafta süreyle, günde 30 dk olacak şekilde uygulandı. İkinci gruba robotik yürüme tedavisine ek olarak paretik alt ekstremiteye pozitif, sağlam alt ekstremiteye negatif kısıtlama ile zorunlu kullanım terapisi uygulandı. Hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası; 10 Metre Yürüme Testi, Kalk ve Yürü Testi (Timed Up and Go Test), Berg Balans Denge Testi ve Barthel İndeksi ile değerlendirildi. Bulgular: 10 Metre Yürüme Testi, Kalk ve Yürü Testi, Berg Balans Denge Testi ve Barthel İndeksi'nde gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose:Robotic assited gait therapy and constraint induced movement therapy may improve the motor recovery of the patients with strokes. Practicing both treatments may result with the enhancing the efficiency of the treatment. In this study, our purpose is to compare the effect of usage of robotic assited gait therapy together with constraint induced movement therapy to the sole usage of robotic walking therapy in terms of walking speed, balance and coordination and the daily life activity on patients with strokes. Method: 25 patients with subacute and chronic term stroke, who can be ambulated with independent or assistive devices are randomly split into two groups. Robotic walking therapy is applied to the first group for three weeks, 5 days in a week and 30 minutes in a day. In addition to the robotic walking therapy, constraint induced movement therapy is applied to second group with positive constraints to paretic lower extremity and negative constraints to solid lower extremity. Patients were evaluated according to 10-meter walking test, Timed Up and Go Test, Berg Balance Scale and Barthel İndex before and after the treatment. Findings:As far as 10-meter walking test, Timed Up and Go Test, Berg Balance Scale and Barthel İndex, there wasno substantive difference statistically between the groups (p>0.05).