Yoğun bakımda bukunan kritik hastalardaki mortalite oranı ile vitamin D düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between vitamin D level and mortality ratio in crytical patients with intensive care
  1. Tez No: 460199
  2. Yazar: MÜSLÜM SAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT HAKAN TEREKECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
D vitamini kemik metabolizmasında önemli bir rol oynayan yağda eriyen vitamin olarak sınıflandırılmasına rağmen, aynı zamanda pleiotropik etkileri olan bir steroid hormondur. Pleiotropik etkileri ile D vitamini; bağışıklığı, enflamasyonu, hücre çoğalmasını, farklılaşmasını, apoptozu ve anjiyogenezi düzenler. Kritik hastalarda D vitamini yetersizliği görülme sıklığı % 26 ila % 82 arasında değişen oranlarda rapor edilmiştir. Dahiliye yoğun bakımda çalışmaya dahil edilen hastaların %65,4 ünde D vitamini yetersizliği mevcuttu.Yaptığımız bu çalışmada 52 katılımcının 30'unun (%58) kadın ve 22 'sinin (%42) erkek olduğu bulundu. Hastaların vitamin D dağılımı incelendiğinde D vitaminin düzeyinin en az 1 en fazla 78,6 aralığında olduğu , ortalaması ise 19,61 ng/dl oldu. 18 (%35) hastanın taburcu ve 34 (%65) hastanın exitus olduğu saptandı. Hastane durumuna (exitus/taburcu) göre biyokimyasal ve önemli hastalık değişkenlerinin dağılımı incelendi.
Özet (Çeviri)
Although vitamin D (vit D) is classified as a fat-soluble vitamin that plays an important role in bone metabolism, it is also a steroid hormone with pleiotropic effects. With its pleiotropic effects, vit D regulates immunity, inflammation, cell proliferation, differentiation, apoptosis, and angiogenesis The incidence of vitamin D insufficiency in critically ill patients has been reported to range from 26% to 82%. Vitamin D insufficiency is common in our critically ill patients (65,4%) In the present study, 30 of 52 participants (58%) were female and 22 percent of them (42%) were found to be male. Upon analyzing the distribution of patients with vitamin D, the level of vitamin D is at least 1 up to 78.6 range, and the average 19.61 ng / dl was. 18 (35%) patients were discharged and 34 (65%) patients were found to have died. Hospital status (died / discharge) were examined by the distribution of major diseases and biochemical variables.