Acil serviste sepsis tanısı almış hastalarda methemoglobin düzeyinin prognoz üzerine etkisi
Effects of methemoglobin levels on prognosis in patients diagnosed with sepsis in emergency service
- Tez No: 460208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Sepsis mortalitesi ve morbiditesi yüksek olan takip ve tedavisi özen gerektiren bir hastalıktır. Bu çalışmada acil serviste sepsis tanısı almış hastalarda methemoglobin düzeyinin prognoz üzerine etkisi araştırılması amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği ve Acil Kritik Yoğun Bakım Ünitesinde 2010 ile 2015 yılları arasında sepsis tanısı alan 18 yaş üzeri has-taların dosyaları taranarak retrospektif olarak yapıldı. Bulgular: Araşrıtma kapsamında 104'ü erkek, 95'i kadın olmak üzere 199 hastanın verileri değerlendirildi. 18 yaş altı hastalar, gebeler, aktif malignitesi olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların demografik özellikleri, öz geçmişi, MAP, laboratuar bulguları (hemoglobin, trom-bosit, üre, kreatinin, total bilirubin, pH, pCO2, pO2, HCO3, methemoglobin, karboksihemo-globin, laktat, sodyum, potasyum , kalsiyum, albumin, CRP, prokalsitonin, PT, PTT değerleri) hesaplanmış olan APACHE 2 ve SOFA skorları kayıt altına alındı. Çalışmamızda sepsis has-talarında MetHb düzeyi ile mortalite arasında istatiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,786). MetHb düzeyi ile MAP arasında anlamlı fark bulunamadı (p=0,933). MetHb düzeyi ile kültür-de üreme olanlar ve olmayanlar arasında anlamlı fark yoktu (p=0,716). MetHb düzeyi ile cinsi-yet arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,366). COHb düzeyi ile mortalite arasında anlamlı fark yoktu (p=0,425). COHb düzeyi ile MAP arasında anlamlı fark saptanmadı (p=523). COHb düzeyi ile kültürde üreme olanlar ve olmayanlar arasında anlamlı fark yoktu (p=0,183). COHb düzeyi ile cinsiyet arasında anlamı fark yoktu (p=0,312). Laktat düzeyleri ve cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p=0,275). Laktat düzeyleri ile kültürde üreme olanlar ve olmayanlar arasında anlamlı fark yoktu(p=0,373).
Özet (Çeviri)
Object: Sepsis is a disease with high mortality and morbidity and it requires careful monitoring and treatment. In this study we aimed to research effects of methemoglobin levels on prognosis in patients diagnosed with sepsis in emergency service. Method: : This study conducted in Konya Education and Research Hospital Emer-gency Department between 2010 to 2015 of sepsis diagnosed, was made retrospectively by scanning the files of patients above 18 years of age. Result: In this study 199 medical charts of patients were evaluated (104 male, 95 fe-male). Patients under 18 years of age, pregnant women, with active malignancy were excluded from the study. The demographic characteristics of the patients, biography, mean arterial blood pressure, laboratory findings(hemoglobin, platelet count, urea, creatinine, total bilirubin, pH, pCO2, pO2, HCO3, methemoglobin, carboxyhemoglobin, lactate, sodium, potassium, calcium, albumin, CRP, procalcitonin, PT, PTT values) APACHE 2 and SOFA scores were recorded. In our study, there was no statistically significant difference between patients with sepsis mortality(p= 0,786), MAP(p=0,933), culture(p=0,716), sex(p=0,366) by MetHb levels. Also there was no statistically significant difference between patients with sepsis morta-lity(p=0,425), MAP(p=0,523), culture(p=0,183), sex(p=0,312) by COHb levels. There was no statistically significant difference between sex(p=0,275) and culture(p=0,373) by lactate le-vels.