A Solution model to software system of an insurance company
Bir sigorta şirketinin yazılım sistemine çözüm modeli
  1. Tez No: 46023
  2. Yazar: ERCAN TURFAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezin amacı, sigorta sektöründe efektif, gelişmeye açık ve uzun ömürlü bir yazılım sistem mimarisinde olması gereken genel özellikleri belirlemek, üretim sistemine altyapı teşkil edecek bir model geliştirerek yazılım sistemine uyarlamaktır. Sigorta sektörü, Türkiye'de enformasyon teknolojisi kullamımrnn zorunlu hale geldiği en dinamik sektörlerden birisidir. Sektörün kurallarının hızla değişmesi, değişik ürün yapısı ve karmaşık işleyişi nedeni ile sektöre yönelik hazırlanacak bir yazılım sistenıinin bu değişimlere hızla ayak uydurabilmesi, bilgi ve uygulama mimarilerinin çok detaylı düşünülerek yapılandırılması gerekmektedir. Bu çalışma giriş dahil dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun genel çerçevesi çizilmiş, konuyla ilgili problem tanımlanmış ve bu çalışmanın amacı, kapsamı ve önemi belirtilmiştir. İlk bölümde konuyla ilgili olarak literatür taraması verilmiştir. İlk kısımda sigorta ve sigorta sektörü ile ilgili olarak konuya altyapı olacak şekilde bir çerçeve oluşturulmuştur, ikinci kısımda ise yazılma ve yazılım mühendisliği kavranılan gözden geçirilmiştir. Son kısımda ise çeşitli kaynaklardan bilgi toplanarak Türkiye'de sigorta sektörünün, sektörde kullanılan yazılım sistemlerinin durumu değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, yapılan sistem çalışmasına yer verilmiştir. İlk kısımda yapılan çalışmanın amacı, genel çerçevesi çizilmiş, problem tanımı ve çalışma verilerinin toplanma şekli açıklanmıştır. İkinci bölümde efektif bir yazalım sisteminin genel özellikleri, ihtiyaçları tanımlanmış, sigortacılık yazılım sisteminin en önemli bölümü sayılabilecek üretim sistemine altyapı teşkil edecek bir model çalışması sunulmuştur. Bu modelin yazılım sistemine adaptasyonunun da gerçekleştirildiği bu bölümde kullanılabilecek genel yapılar ortaya konmuştur. Çalışmanın son bölümünde elde edilen önemli sonuçlar özetlenmiş ve bu sonuçların sigorta şirketleri ve yazılımcılar açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Konuyla ilgili olarak daha ileri aşamada yapılabilecek çalışmalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to identify the general specifications of an effective, long-lasting and adaptable software system architecture for insurance sector and to improve a model which will form the background for the production system and be adapted to software system. Insurance sector, in Turkey, is one of the most dynamic sectors where information technology usage becomes compulsory. Because of the rapid changes in the regulations, product variety and complex processes of the sector, a software system designed for the sector has to be adaptable to changes and knowledge and application architectures of the sytem has to be structured by considering in detail. This study consists of four chapters including the introduction part. In introduction, the general outline of the subject is given by defining the problem and staling the purpose, scope and importance of the study. In the first chapter, a literature survey on the subject is given, in the first part an outline is given to form the base for insurance and insurance sector, in the second part software and software engineering concepts are reviewed and in the last part, by the help of the information gathered from different references, insurance sector in Turkey and the software systems of the sector are evaluated. In the second chapter, the sytem study is explained. In the first part an outline is given by defining the problem and the way the data is collected for this study. In the second part the general specifications and requirements of an effective software system are defined and a model study is presented that will form the background for the production system which can be regarded as the most important part of the insurance software systems. In this part, where the adaptation of the model to software systems is also given, general structures for use are pointed out. In the last chapter, the achieved results are summarized and evaluated from insurance sector and software engineering points of view. Also some possible studies which can be carried out on this subject are defined. IV