Tekstil işletmelerindeki organizasyon yapısının verimliliğe etkisi
Influence of the organizational structure in textile enterprises of efficiency
  1. Tez No: 46024
  2. Yazar: NURGÜL KALEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET İşletmelerde, başarılı olmanın en belirgin göstergesi karlılıktır. Karlılığın temel şartlan arasında verimlilik en önde gelenidir. Verimliliğin temini ise; şirketin pazar ihtiyaçlarına, sermaye yapışma, tecrübeli ve yetenekli personeli ile uygun makine parkına, hizmet olanaklarına sahip olması ile mümkündür. Tüm bu sayılan öğelerin iyi sıralanabilmesi, yönetilmesi, denetlenmesi ve pazarın değişen koşullarına göre kendini uyumlaması, ancak düzgün ve esnek bir organizasyon yapışma sahip olunması ile mümkündür. Bu nedenle, bir şirketin yeni kurulurken, yukarıda sayılan tüm öğelere uygun bir organizasyon yapışma kavuşması ciddi bir ihtisas konusudur. Sağlıklı bir organizasyon yapışma sahip olmamakla beraber, pazar koşullarına kendini uyumlamayı amaç edinmiş şirketlerle de bu yapıya reorganizasyon çalışması ile ulaşılabilir. Çalışmanın giriş bölümünde, işletmeciliğin ve karlılığın tanımlan yapılarak, amaçlar belirenmiştir. Birinci bölümünde organizasyonun tanımı yapılarak; amaçları, önemi, teorileri, ilkeleri ve organizasyon sekilileri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; verimliliğin tanımı yapılarak, verimliliğin önemi, verimliliğe etki eden faktörler ve verimliliğin ölçümü incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde; organizasyon ile verimlilik arasındaki ilişki kurularak, tekstil işletmelerindeki organizasyon yapılan incelenmiş ve bu yapıya bağlı olarak, işletmelerin verimlilikleri rakamsal olarak ortaya çıkanlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most important factor for enterprises is profitability. Profitability mostly depends on efficiency. To guarantee efficiency the enterprise must fulfill the following standards: marketing, capital, personnel, machines and service. These standards have to be organized, controlled and regulated in accordance with the chancing demands of the market. Therefore an enterprise needs a flexible and systematic organization structure. During the foundation of an enterprise all these factors and standards have to be recognized, which is the work of a professional organizatör. Enterprises lacking a healthy organization structure but willing to adapt to the market conditions have to reorganize their structure. In the introduction to this thesis I defined enterprises and profitability, and outlined their aims. In the first chapter of this thesis, the concept of organization was defined, and its aims, importance, related theories, principles, and organizational structures outlined. In the second chapter, profitability was defined, its importance outlined, influencing factors described and measuring methods defined. In the last chapter I described the relation between organization and profitability, and examined the organizational structure of textile enterprises. Depending on this structure I outlined the quantitative profitability of these enterprises. Nurgül KALES '???. :.'i:/, i ; ?< ;.. o...'f; nc“ < ”'. >> '“ ?. v h,.*K i'X.1. m', !, ^,'Oi ?”. '.:..;>, - ?'??-v. (.;..; * '“”',?.. ???!?'.?: ? '?...' ? ?,..'.:?, ?.-..')?“?. :. ”".'.!.....\.. ' ?: ' «??. '-.. ?-, >, i'J '.,; '.. -. -? : \_.? ? rO.. ' 'r, M ?-...-;.. ? ' >r ? i ii '-.i. -,,.!-?