Non-spesifik kronik bel ağrılı hastalarda aerobik egzersiz programının klinik parametreler ve basınç ağrı eşiği üzerine etkisi
Effects of aerobic exercise program on clinical parameters and pressure pain threshold in patients with non-specific chronic low back pain
- Tez No: 460243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ AKÇAY YALBUZDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Non-spesifik kronik bel ağrısı (NSKBA) olan hastalarda aerobik egzersizin, ağrı şiddeti, özürlülük, yaşam kalitesi, lomber kas dayanıklılığı, lomber fleksibilite ve basınç ağrı eşiği (BAE) üzerindeki etkilerini ev egzersiz tedavisiyle karşılaştırırak incelemek ve egzersiz uygulamalarının depresyon ve anksiyete üzerindeki etkinliğini ölçmektir. Gereç-Yöntem: Non-spesifik kronik bel ağrısı olan 18-65 yaş arasındaki toplam 38 hasta çalışmaya alındı. Katılımcılar, randomize olarak ikiye ayrıldı. Aerobik egzersiz programına alınanlar grup 1, kontrol grubuna dahil edilen katılımcılar ise grup 2 olarak tanımlandı. Tedavi programının süresi 6 hafta olarak belirlendi. Grup 1' deki katılımcılara koşu bandıyla yapılan aerobik egzersiz programına ek olarak ev programı önerildi. İkinci gruptaki katılımcılara ise sadece ev programı verildi. Tüm katılımcılar, egzersiz programı öncesi, 3. hafta, 6. hafta ve egzersiz programı sonlandıktan 3 ay sonra kısa form Mcgill ağrı anketi (KFMAA), Roland Morris Özürlülük Ölçeği (RMÖÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Kısa Form-36 (SF-36), parmak ucu - yer mesafesi ölçümü, sağ - sol lateral eğilme, modifiye Schober testi, Sorensen testi ve toplam 13 noktada BAE ölçümü ile değerlendirildi. Bulgular: Her iki gruptaki hastalar demografik özellikler ve ek hastalıklar bakımından benzerken, analjezik kullanımı açısından grup 2' de anlamlı yükseklik gözlendi (p:0,046). Her iki grupta da RMÖÖ skorunda iyileşme olmasına rağmen, sadece grup 1' de istatistiksel iyileşme saptandı. Her iki grupta KFMAA ağrı değerlendirme indeksi (ADİ), vizüel analog skalası (VAS), mevcut ağrı şiddeti (MAŞ) skorlarında anlamlı iyileşme saptandı. Grup 1' de KFMAA VAS, her kontrolde bir önceki değerlendirmeden daha düşüktü. Her iki grupta da kontrol noktasında, BAE' nin tedavi sonrası düştüğü, fakat 3. ay kontrolde yükseldiği gözlendi. SF-36 mental sağlık skorlarında grup 1' de anlamlı iyileşme saptanırken, grup 2' de bir miktar düşüş saptandı. SF-36 fiziksel sağlık skoru bakımından incelendiğinde izlemde her iki grupta da anlamlı iyileşme saptandı. Her iki grupta, spinal mobilitenin değerlendirildiği modifiye Schober test ve sol lateral fleksiyonda anlamlı artışla birlikte, el-yer mesafesi ölçümlerinde anlamlı azalma gözlendi. Sorensen test sonuçlarında grup içi karşılaştırmada grup 2' de anlamlı farklılık gözlenmezken grup 1' de anlamlı iyileşme gözlendi. Her iki grupta, depresif semptom şiddeti skorlarında düzelme saptanmasına karşın, istatistiksel olarak anlamlı düzelme sadece grup 1' de mevcuttu. Depresif semptom şiddeti skorunda meydana gelen değişim açısından incelendiğinde, grup 1' deki değişim, grup 2' deki değişime göre anlamlı olarak daha fazlaydı. Anksiyete semptom şiddeti skorlarında istatistiksel olarak her iki grupta benzer şekilde anlamlı iyileşme gözlendi. Sonuç: Bu çalışmada KNSBA tedavisinde aerobik egzersiz programının, RMÖÖ skoru, SF-36 mental sağlık skoru, SF-36 fiziksel sağlık skoru, modifiye Schober ve Sorensen test skoru üzerine ev egzersiz programına ek katkısı olabileceği saptandı. NSKBA tedavisinde aerobik egzersizin etkinliğini belirlemek için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the effects of aerobic exercise on pain severity, disability, quality of life, endurance of lomber muscles, lumbar flexibilty and pressure pain threshold (PPT) in patients with non-specific chronic low back pain (NSCLBP) with compared home exercise therapy and to evaluate the effectiveness of exercises on depression and anxiety. Material method: A total of 38 patients aged between 18-65 years who had NSCLBP were included in the study. Participants were randomly divided into two. The participants in the aerobic exercise program were defined as group 1, the participants included in the control group were defined as group 2. The duration of the treatment program was determined to be 6 weeks. To participants at the group 1, in addition to the aerobic exercise program with treadmill the home program was recommended. At the second group, only the home program was given to participants. All participants were assessed with short form McGill pain questionnaire (SFMPQ), Roland Morris Disability Questionnaire (RMDQ), Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI), Short Form-36 (SF-36), fingertip to floor distance measurement, right - left lateral bending, modified Schober test, Sorensen test and PPT measurement at 13 points in total before the exercise program, at the 3rd week, at the 6th week and 3 months later from at the end of the exercise program. Results: Patients in both groups were similar in terms of demographic features and comorbidities, but there was a significant increase in the use of analgesics in group 2 (p:0,046). Although there was improvement in the RMDQ score in both groups, statistical improvement was observed only in group 1. In both groups, significant improvement was observed in SFMPQ pain rating index (PRI), visual analog scale (VAS), present pain intensity (PPI) scores. In group 1, KFMAA VAS score is lower than previous evaluation in each control. In both groups at the control point, it was observed that PPT decreased after treatment but increased at 3 months control. While statistically significant improvements were found in the SF-36 mental health scores in group 1, a slight decrease was found in group 2. In both groups, significant improvement was found in SF-36 physical health score. In both groups, a significant decrease was observed in fingertip to floor distance measurements with a significant increase in the modified Schober test and left lateral flexion, in which spinal mobility was assessed. While there was no significant difference between the two groups in the Sorensen test results, significant improvement was observed in the group 1. Despite improvement in depressive symptom severity scores in both groups, a statistically significant improvement was present in only group 1. When examining the change in the depressive symptom intensity score was examined, the change in group 1 was significantly higher than the change in group 2. In anxiety symptom severity scores, in both groups, statistically significant improvement was observed. Conclusion: In this study, it was found that aerobic exercise program in NSCLBP treatment may have additional contribution to home exercise program on RMDQ score, SF-36 mental health score, SF-36 physical health score, modifiye Schober and Sorensen test score. Further studies are needed to determine the effectiveness of aerobic exercise in NSCLBP treatment.