Bel ağrılı hastalarda gövde kas kuvvetinin manyetik rezonans görüntüleme aracılı morfolojik değerlendirme ile ilışkısı
The relationship between trunk muscle strength and morphological evaluation by magnetic resonance imaging in low back pain patients
  1. Tez No: 484639
  2. Yazar: MUSA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ NESRİN DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada amaç, kronik non-spesifik bel ağrılı bireylerin gövde kas kuvvetleri, fonksiyonel kapasitelerini ve MR aracılı paravertebral kasların morfolojik değerlendirmelerini kontrol grubuyla karşılaştırmak ve fonksiyonal kapasite, özürlülük ve MR aracılı morfolojik değerlendirmelerle gövde kas kuvvetleri ve demografik veriler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmaya üç aydan uzun süreli bel ağrısı olan, klinik ve radyolojik olarak kök basısı olmayan 42 hasta ile 12 sağlıklı gönüllü alındı. Posterior pelvik tilt (PPT) ve transversus abdominus (TA) kas kuvveti Basınç biofeedback ünitesi ile, Multifidus kas kuvveti Sorensen testi ile, alt karın kaslarının (AKK) kuvveti çift bacak kaldırma testi ile, özürlülük değerlendirmesi Roland Morris anketi ile, fonksiyonel kapasite 6 dakika yürüme testi (6DYT) ile değerlendirildi. Lomber MR ile multifidus, erektör spina ve psoas kaslarının L2-S1 seviyelerinden elde edilen aksiyel görüntülerde kesit alanı ölçümü ve yağlı dejenerasyon derecesi belirlendi. Bel ağrılı katılımcıların gövde kas kuvveti ve fonksiyonel kapasiteleri kontrol grubundan düşük bulundu. Bel ağrılı katılımcıların kontrol grubuna göre psoas kasının kesit alanı ölçümü düşük, multifidus kasının yağlanma derecesi yüksek bulundu. Her iki grupta alt spinal seviyelere indikçe yağlı dejenerasyonun arttığı izlendi. Bel ağrısı grubunda tüm gövde kas kuvvetlerinin; fonksiyonel kapasite ile pozitif yönde, özürlülük ile negatif yönde korele olduğu saptandı. Bel ağrısı grubunda fonksiyonel kapasite ve özürlülük ile psoas kasının kesit alanı ölçümü ve yağlı dejenerasyon derecesi arasında korelasyon saptandı. Bel ağrısı grubunda gövde kas kuvvetleri ile psoas ve erektör spina kaslarının alt spinal seviyelerinin kesit alanı ölçümü arasında korelasyon bulundu. Bel ağrısı grubunda gövde kas kuvvetleri ile erektör spina kasının tüm lomber seviyelerinin, multifidus ve psoas kasının üst lomber seviyelerinin yağlanma dereceleri arasında korelasyon izlendi. Kontrol grubunda gövde kas kuvvetleri ve fonksiyonel kapasite ile paravertebral kasların morfolojik değerlendirmeleri arasında korelasyon saptanmadı. Kronik bel ağrılı bireylerde gövde kas kuvveti ve fonksiyonel kapasitenin azaldığı, bel ağrısı ile ilişkili yaşam kalitesini, süre ve şiddet kadar gövde kas kuvvetlerinin ve fonksiyonel kapasite düşüklüğünün de olumsuz etkilediği anlaşıldı. Ayrıca MR tetkikiyle paravertebral kasların morfolojik değerlendirmesinin bireyin gövde kas kuvvetleri ve fonksiyonu açısından yeterli veriyi sağlamadığı anlaşıldı. Bu nedenle, kronik bel ağrılı hastalarda, girişimsel tedavi yöntemlerine başvurmadan önce, gövde kas kuvvetini ve fonksiyonel kapasiteyi arttırmaya yönelik egzersizlere öncelik verilmesi gerektiği sonucuna varıldı. Fizik muayenenin radyolojiden daha önemli olduğu, ve gerek maliyet gerekse iş yükü açısından endikasyonsuz lomber MR istenmemesi gerektiği vurgulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the trunk muscle strength, functional capacity and morphological features of paravertebral muscles in individuals with chronic non-specific low back pain with healthy individuals and to investigate the relationship among functional capacity, disability and morphologic evaluations of trunk muscle strength and demographic data in low back pain patients. Forty-two patients with cronic low back pain, who had no clinical and radiological radiculopathy, and 12 healthy volunteers were included in this study. The muscular strength assessment of posterior pelvic tilt (PPT), transversus abdominus (TA), Multifidus and low abdominals were performed by pressure biofeedback unit, Sorensen test, and bilateral leg raising test, respectively. Disability was assessed by Roland Morris questionnaire. Six minute walking test (6MWT) was performed for functional capacity assessment. Cross-sectional area measurement and fat degeneration grade were calculated from images obtained from each section for L2-S1 levels of multifidus, erector spina and psoas muscles by lomber magnetic resonans imaging. Participants with low back pain had lower trunk muscle strength and functional capacity than the control group. Participants with low back pain showed a lower cross-sectional area of the psoas muscle and a higher degree of fatty degeneration of the multifidus muscle than the control group. The fatty degeneration of all muscles in the lower spinal levels was found to be higher in both groups. All trunk muscle strength showed a psitive correlation with functional capacity and negative correlation with disability in the low back pain group. In the low back pain group, functional capacity and disability was asociated with cross-sectional area and degree of faty degeneration of the psoas muscle. There was a correlation between the trunk muscle strength and the cross-sectional area measurement of the lower spinal levels of the psoas and the erector spina muscles. there was a correlation between the trunk muscle strength and the degree of faty degeneration of all the lumbar levels of the erector spina muscle and the upper lumbar levels of the multifidus and psoas muscles. There was no correlation between trunk muscle strength and functional capacity and morphological evaluations of paravertebral muscles in the control group. These results showed that individuals with chronic low back pain had reduced trunk muscular strength and functional capacity. Decrease in abdominal muscular strength and functional capacity proved to decrease the quality of life associated with low back pain, as much as duration and severity of pain, affected trunk muscular strength and. Furthermore, these results showed that the morphological evaluation of the paravertebral muscles by MR imaging did not provide enough data for the abdominal muscle strength and function of the individual. Therefore, in patients with chronic low back pain, the function should definitely be improved by prioritizing exercises to increase trunk muscle strength and functional capacity before resorting to interventional treatment methods.