Non-spesifik kronik bel ağrılı hastalarda uyku hijyeni, solunum ve stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, uyku kalitesi ve kaygı düzeyi üzerine etkisi
The effect of sleep hygiene, breathing and stabilization exercises on pain, sleep quality and anxiety level in patients with non-specific chronic low back pain
  1. Tez No: 755010
  2. Yazar: SAMED GÜLYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma non-spesifik kronik bel ağrısı olan bireylere verilen uyku hijyeni eğitimi, solunum egzersizleri ve kor stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, uyku kalitesi ve kaygı düzeyi üzerine olan etkilerini araştırmak ve kor stabilizasyon eğitimine ek olarak verilen uyku hijyeni eğitimi ve solunum egzersizlerinin sözü geçen parametreler üzerine ek bir katkı sağlayıp sağlamadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda dahil edilme kriterlerine uyan non-spesifik kronik bel ağrılı bireyler, basit rastgele yöntemlerle üç gruba ayrıldı. 1.grup TENS ve yüzeyel ısı uygulanan klasik fizyoterapi grubu (KFT), 2. grup TENS, yüzeyel ısı ve stabilizasyon egzersizleri uygulanan lumbar stabilizasyon egzersizleri grubu (LSE) ve 3. grup, TENS, yüzeyel ısı, stabilizasyon-solunum egzersizleri ve uyku hijyeni eğitimi uygulanan uyku hijyeni solunum egzersizleri grubudur (UHSE). LSE ve UHSE grubu toplam 3 haftalık tedavi ve egzersiz aldılar. Ağrı şiddeti 9 ayrı bölgeden (boyun, omuz, sırt, dirsek, el/el bileği, bel, kalça, diz, ayak bileği) Vizüel Ağrı Skalası ve McGill Melzack ağrı soru formu ile, özürlülük Oswestry Özürlülük İndeksi, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Stop-Bang anketi, uykululuk Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ), yorgunluk Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve kaygı Spielberger'in Sürekli-Durumluk Kaygı Envanteri (STAİ) ile değerlendirildi. Değerlendirmeler başlangıçta, 3 haftalık tedavi sonrasında ve 8. haftada yapıldı. Başlangıca göre eğitim sonrası LSE ve UHSE gruplarında ağrı ve engelliliğin KFT grubuna göre anlamlı düzeyde azaldığı (p0.05). Eğitim başlangıcına göre eğitim sonrası değerlendirmelerde UHSE grubu uykululuk skorlarını azaltmada etkili bulunurken (p0.05). STAİ durumluk değerlerindeki azalma, KFT grubunda tüm karşılaştırma zamanlarında anlamlı bulunmazken (p>0.05), LSE ve UHSE gurubunda eğitim sonrası anlamlı bulundu (p0.05). Gelecekte nonspesifik kronik bel ağrılı bireylerde farklı tedavi yöntemleriyle karşılaştırmalı çalışmaların yapılmasını ve tedavi programlarına solunum egzersizleri ve uyku hijyeni eğitiminin eklenmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of sleep hygiene training, breathing exercises, and core stabilization exercises given to individuals with chronic nonspecific low back pain on pain, sleep quality, and anxiety level and to add additional sleep hygiene and breathing exercises training given in addition to core stabilization training on the mentioned parameters. It was conducted to investigate whether the education training provided an additional contribution to the mentioned parameters. Individuals with non-specific chronic low back pain who met the inclusion criteria in our study were divided into three groups using simple random methods. Classical physiotherapy group (CPT) with the first group TENS and superficial heat, the second group is the lumbar stabilization exercises group (LSE) in which TENS, superficial heat, and stabilization exercises are applied, and the third group is the sleep hygiene breathing exercises group (SHBE) in which TENS, superficial heat, stabilization-breathing exercises, and sleep hygiene training are applied. The LSE and SHBE groups received a total of 3 weeks of treatment and exercise. The severity of pain was evaluated by the Visual Analogue Scale from 9 different regions (neck, shoulder, back, elbow, hand/wrist, low back, hip, knee, ankle) and with the McGill Melzack Pain Questionnaire, disability with the Oswestry Disability Index, sleep quality with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and with the Stop-Bang questionnaire, sleepiness with the Epworth Sleepiness Scale (ESS), fatigue with the Fatigue Severity Scale, anxiety was assessed with Spielberger's Trait-State Anxiety Inventory (STAI). Evaluations were made at baseline, after 3 weeks of treatment, and at week 8. After the training, pain and disability decreased significantly in the LSE and SHBE groups compared to the CPT group (p0.05). In post-training evaluations compared to the beginning of the training, the SHBE group was effective in reducing the ESS scores (p0.05). While the decrease in the STAI state score was not significant in the CPT group at all comparison times (p>0.05), it was significant in the LSE and SHBE groups after the training (p0.05). In the future, we recommend that different studies should be conducted with different treatment methods in individuals with non-specific chronic low back pain and breathing exercises and sleep hygiene education can be added to the treatment programs of individuals with nonspecific chronic low back pain.