Distal dia-metafizyel tibia kırıklarının distal bolt kilitlemeli (DSBLs) intramedüller çivi ve konvansiyonel distal kilitlemeli intramedüller çivilerle tedavisinin klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical and radiological results of distal bolt locking (DSBLS) intramedullary nail and conventional distal locking intramedullary nail in treatment of dia-metaphyseal distal tibial fractures.
  1. Tez No: 460251
  2. Yazar: HÜSEYİN KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Tibia distal dia-metafizyel kırıkların intramedüller çivi ile tespitinde çeşitli distal kilitleme seçenekleri mevcuttur. Bu distal kilitleme seçenekleri arasında herhangi birinin üstünlüğü konusunda görüş birliği yoktur. Bizim çalışmamızda kliniğimizde uygulanmış iki farklı distal kilitleme seçeneğine sahip intramedüller çivilerin radyolojik ve klinik sonuçlarını retrospektif olarak değerlendirdik. Hastalar ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Ağustos 2007 ile Mayıs 2015 tarihleri arasında intramedüller çivi ile tedavi edilmiş 116 hastanın 117 tibia distal dia-metafizyel kırığı etik kurul onayı ile retrospektif olarak değerlendirildi. Poliklinik kontrollerine düzenli gelmiş, minimum 18 aylık takibi olan ve tibial plafond ile kırık mesafesi en fazla 12 cm olan 45 hastanın 46 tibia distal dia-metafizyel kırığı çalışmaya dahil edildi. Yaş ortalaması 44 (16-76 yaş) olan 28 erkek ve 17 kadından oluşan çalışma grubunun ortalama takip süresi 48 ay (18-100 ay) idi. DSBLS intramedüller çivi kullanılan grup 1. grup, konvansiyonel distal kilitlemeli intramedüller çivi kullanılan grup 2. grup olarak kabul edildi. İki grup arasında radyolojik olarak kaynama süreleri, koronal, sagittal ve aksiyel plandaki açılanmaları ve malunion varlığı kıyaslandı. Ayrıca iki grup klinik olarak yük verme zamanları, işe dönüş zamanları, OMAS ve AOFAS skorları ile karşılaştırıldı. Bulgular: İki grup arasında parsiyel ve tam yük verme süreleri bakımından 1. grubun üstün olduğunu bulduk (p=0,00031, p=0,00007). Ayrıca 1. grubun kaynama süreleri daha kısadır (p=0,0149). İki grup arasındaki diğer radyolojik veya klinik sonuçlar anlamlı farklılık göstermemektedir. Ayrıca kırığın tibial plafonda olan mesafesi ile açılanmalar arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Yalnız malunion görülen vakalarda malunion görülmeyen vakalara göre kırık hattı daha distaldedir (p=0,0411). Sonuç: Tibia distal dia-metafizyel kırıklarda yeni geliştirilmiş DSBLS kilitlemeli intramedüller çiviler de konvansiyonel çiviler kadar iyi sonuçlar vermektedir. Yük verme ve kaynama süreleri bakımından daha üstün olması immobilizayona bağlı görülebilen komplikasyonları azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Various distal locking options are available for the fixation of tibial distal dia-metaphyseal fractures with intramedullary nail. There is no consensus on the superiority of any of these distal locking options. In our study, we retrospectively evaluated the radiological and clinical results of intramedullary nails with two different distal locking options applied in our clinic. Patients and Methods: 117 tibia distal dia-metaphyseal fractures of 116 patients treated with intramedullary nail between August 2007 and May 2015 were evaluated retrospectively at the Orthopedics and Traumatology Department of Umraniye Training and Research Hospital, Health Sciences University. 46 tibial distal dia-metaphyseal fractures of 45 patients with a minimum follow-up of 18 months were included to the study except. Fractures more than 12 cm away from the fracture line were excluded. The study group consisted of 28 males and 17 females with a mean age of 44 (16-76 years). The average follow-up period was 48 months (18-100 months). Group 1 applied DSBLS intramedullary nail and group 2 applied conventional distal locking intramedullary nail. Between the two groups, radiologically union times, coronal, sagittal and axial angulation angles and malunion were compared. In addition, the two groups were compared clinically with loading times, return to work, OMAS and AOFAS scores. Results: We found that Group 1 was superior in terms of partial and full weight bearing (p = 0,00031, p = 0,00007). In addition, the union time of Group 1 is shorter (p = 0.0149). Other radiological or clinical outcomes between the two groups did not differ significantly. In addition, there was no significant relationship between the distance from the tibial plafond to the fracture and the angulation. The fracture line is more distant than the malunion case (p = 0.0411). Conclusion: The newly developed intramedullary nail with DSBLS locking in distal dia-metaphyseal fractures of the tibia provides as good results as conventional nails. The superiority of loading and union times can reduce the complications associated with immobilization.