Anti HCV pozitifliği saptanan kişilerin risk faktörlerinin, tanı konma şeklinin ve tedavi uygulanma durumlarının değerlendirilmesi
Assessment of risk factors, diagnosis method and treatment status of people who detect anti HVC positivity
- Tez No: 460252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Gastroenterology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Hepatit C virüsü tüm dünyada yaklaşık 200 milyon insanı etkilemekte olan ve kronik karaciğer hastalığı, siroz, hepatoselüler karsinom gibi komplikasyonlara ve ölüme yol açabilen önemli viral hepatit etkenlerinden biridir. Ülkemizde yapılan epidemiyolojik çalışmalarda toplumumuzda prevalansı %0,7 olarak saptanmıştır. HCV enfeksiyonu için başlıca bulaş yolları iV ilaç kullanımı, kan transfüzyonu, hemodiyaliz uygulaması ve enfekte anneden doğum sırasında çocuğa bulaş şeklindedir. HCV enfeksiyonunun özelliği, hastalığı geçirirken çoğunlukla farkına varılmaması ve %75-85 vakada hastalığın kronikleşmesidir. Tüm çalışmalara rağmen henüz bir aşısının olmaması, hastalıktan korunmak için riskli davranışları bilip önlem almanın önemini bir kat daha arttırmaktadır. Çalışma grubumuza 1994-2016 yılları arasında takip etmiş olduğumuz 87 hasta kabul edildi. Hasta grubunun %54'ü kadın, %46'sı erkekti. Yaş ortalaması 63.5 yıldı. Hastalarımızın %47'si ilkokul mezunuyken sadece %2.6'sı üniversite mezunuydu. Hastalarımızın meslekleri de eğitim durumuyla koreleydi (%57'si çalışmıyor). Hastalarımızın %47'si rutin tetkik edilirken tanı almışken; %12'si kan bağışı sırasında, %27'si preoperatif test edilirken tanı almıştı. Hastalarımızdan sadece %8'i semptomatik sarılıktan sonra tanı almıştır. HCV için olası risk faktörleri değerlendirildiğinde hastaların %54'ünde transfüzyon, %81'inde ameliyat, %77'sinde diş tedavisi,%90'nında hastane yatışı, %7'sinde dövme yaptırma, %6'sında ise şüpheli cinsel ilişki öyküsü mevcuttu. Sonuç olarak, kronik HCV enfeksiyonu ülkemizde normal popülasyonda çok yaygın olmamakla birlikte belli bazı riskleri olan kişilerde daha yüksek oranda görülebilen, ağırlıklı olarak kanla ve parenteral yolla bulaşan, akut enfeksiyon döneminde çoğunlukla saptanamayan ve ilerki yıllarda çoğunlukla tesadüfen yapılan kan tetkikleri sonucu tanı konan, güncel tedavi yöntemleriyle tedavi yanıtları oldukça yüksek olan bir viral hepatit tablosudur. Tanı konmada yapılan rutin tetkikler ve ameliyat öncesi tetkikler ön planda olduğundan bu tetkikleri isteyen hekimlerin tetkik sonuçlarını titizlikle yorumlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus is one of the major viral hepatitis agents that affect approximately 200 million people worldwide and can lead to complications such as chronic liver disease, cirrhosis, hepatocellular carcinoma and death. The epidemiological studies conducted in our country revealed a prevalence of 0.7% in our population. The main routes of transmission for HCV infection are drug use, blood transfusion, hemodialysis, and transmission from infected mother to child during delivery. The characteristic of HCV infection is that it is often not recognized and the disease becomes chronic in 75-85% of cases. The fact that a vaccine is not yet available despite all the studies increases the importance of knowing risky behaviours and taking precautions against them to protect from the disease. Eighty-seven patients who were followed-up between 1994 and 2016 have been accepted to our study group. 54% of the patients are female and 46% are male. The average age is 63.5 years. While 47% of our patients are primary school graduates, only 2.6% are university graduates. The occupations of our patients are also correlated with the educational status (57% did not work). 47% of our patients were diagnosed while being routinely examined; 12% were diagnosed during blood donation, and 27% were diagnosed during preoperative testing. Only 8% of our XI patients were diagnosed after symptomatic jaundice. When possible risk factors for HCV were evaluated, 54% of patients had transfusion, 81% had surgery, 77% had dental treatment, 90% had hospitalization, 7% had tattooing, and 6% had a suspicious sexual relationship. In conclusion, chronic HCV infection is a viral hepatitis table which is not so widespread in the general population in our country and it is seen in higher rates in people with certain risks and it is infected predominantly through blood and parenteral way and is mostly not detectable during the acute infection period and is mostly diagnosed in the following years through coincidental blood tests and its treatment responses are very high with current treatment methods. As the routine examinations and preoperative examinations are of vital importance in diagnosis, physicians who request these examinations must carefully interpret the results of the examinations.