Karaciğer parankim yetmezliğinde lipid profilinin prognostik gösterge olarak kullanılması
Lipid profile usage of prognostic indicator in liver parenchymal failure
- Tez No: 460258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Karaciğer lipid metabolizmasında görev alan önemli bir organdır. Biz bu çalışmamızda kronik karaciğer hastalığı olanlarda serum lipid seviyelerindeki azalmanın, Child-Pugh sınıflaması ve MELD skoru gibi prognostik gösterge olarak kullanılabileceğini göstermeyi amaçladık. Yöntem: Haziran 2010 – Aralık 2015 tarihleri arasında Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye servisi ve yoğun bakım ünitesinde tedavi görüp, klinik ve laboratuvar olarak kronik karaciğer parankim yetmezliği tanısı konulan toplam 161 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların lipid parametreleri, Child – Pugh skoru, MELD skoru kayıt edildi. Bu veriler üzerinden hastaların lipid profili ile MELD, Child – Pugh skoru karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Background&Aims: Liver which involved lipid metabolism is an important organ. In this study we aimed to demostrate that decrease in serum lipid levels could be used as a prognostic indicator, such as Child-Pugh classification and MELD score. Methods: In this retrospective study, 161 patients with cirrhosis who were treated in Konya Training and Research Hospital Internal Medicine and Intensive care unit between June 2010 to December 2015 examined. Lipid profile, MELD score and Child-Pugh score were recorded on the application date. According to this data the lipid profile was compared with the MELD score and Child-Pugh score.