MMIC VCD design
MMIC VCD tasarımı
  1. Tez No: 46027
  2. Yazar: AYKUT ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) : (TÜBİTAK/TÜRDOK'un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.) ÖZET MMIG VCO TASARIMI Aykut Erdem Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez yöneticisi: Prof. Dr. Abdullah Atalar Eylül 1995 Bu çalışmada üç adet voltaj kontrollü osilatör (VCO) devresi tek tabana oturtulmuş tümleşik devre teknolojisiyle tasarlanmıştır. Bunlardan ikisi kapa- sitif geri-besleme yöntemim sonuncusu ise indüktif geri-besleme yöntemini kul lanmaktadır. GaAs MESFET transistörler hem aktif eleman hem de varaktör diyot olarak kullanılmıştır. 50ft'luk sisteme göre tasarlanan bu devreler sırasıyla 8.88-10.40GHz, 8.71-10.23GHz ve 8.96-12.UGHz band aralığında çalışmaktadır. Devrelerin çıkış güçleri osilasyon bancfanın büyük bir kısmında 9.5dBm'den oldukça yukarıdadır. Bu üç VCO devresinin harmonik bastırması taşıyıcıya göre 30dB'den daha aşağıdadır. Bu devrelerin hem küçük işaret hem de büyük işaret analizleri yapılmıştır. Yongalar GEC Marconi firmasının sunduğu F20 tasarım kuralları ile yapılmış ve devreler bu firma tarafından üretilmektedir. Anahtar Kelimeler : MMIC, VCO, varaktör
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) : ABSTRACT MMIC VCO DESIGN Aykut Erdem M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Abdullah Atalar September 1995 In this study, three voltage controlled oscillator (VCO) circuits are realised using Monolithiç Microwave Integrated Circuit (MMIC) technology. Two of the VCOs are in the capacitive feedback topology, whereas the last one is designed by using the inductive feedback topology. GaAs MESFETs are used as both active devices and varactor diodes. Designed for a 50ÎÎ system, the circuits operate in 8.88-10.40GHz, 8.71-10.23GHz and 8.96-12. 14GHz ranges. Their output powers are well above the 9.5dBm for most of the oscillation band. All three VCOs have harmonic suppressions better than 30dBc. Both small signal and large signal analysis are carried out. The layouts are designed by GEC Marconi's F20 process rules and the circuits are produced in this foundry. Keywords : MMIC, VCO, varactor