Ayak bileği kırıklı hastalarda posterior malleolun posterolateral girişimle tespitinin klinik sonuçlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of clinical results of posterolateral approach application on detection of posterior malleolar in patients with ankle fracture
- Tez No: 460273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZKAYA, DR. AHMET AYBAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmada posterior malleol komponenti olan ayak bileği kırıklarında bu fragmanın boyutuna bakmaksızın posterolateralden tespitinin ayak bileği klinik sonuçlarının üzerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: 2012-2015 yılları arasında GOP Taksim EAH Ortopedi Kliniğine başvuran posterior malleol komponenti olan 65 ayak bileği kırıklı hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif grafileri ve BT'lerindeki kırık fragmanın boyutunun toplam eklem yüzeyine oranları karşılaştırıldı.Tüm hastalarda posterolateral insizyonla posterior malleol tespiti yapıldı. Hastalar postoperatif dönemde; klinik olarak eklem açıklığı ve AOFAS sonuçları, radyolojik olarak direk grafi ve BT görüntüleriyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 65 hastanın toplam 29'u erkek (%44,6) ve 36'sı kadındı (%55,4). Hastaların yaş ortalaması 39,61±14,2 (17-89) yıl idi. 65 hastanın 40'ında (%61,5) lateral grafide kırık gözlenmezken çekilen BT de kırık saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the effects of determination of posterior malleolar fragment without looking at the size in ankle fractures via posterolateral approach on clinical results. Methods: 65 patients having ankle fracture with posterior malleolar component who applied Gaziosmanpasa Taksim Education and Research Hospital Orthopedics Clinic between February 2012- April 2016 are included in this study. Patients' preoperative graphies and the ratios of size of fractured fragment on CT to the articular surface are compared. In all patients, posterior malleolar are detected via posterolateral incision. In postoperative period, patients are treated clinically by looking at their joint spacing, AOFAS results and radiologically with the results of direct graphy and CT images. Findings:Among 65 patients included in this study, 29 (44.6%) of patients are men and 36 (55.4%) of them are women. The average age of the patients is 39.61± 14.2(17-89). In 40 (61.5%) of them, although fracture cannot be observed in lateral graphy, it is detected in CT.